Dobré poledne, je čtvrtek 13.12.2018. Dnes má svátek Lucie, zítra Lýdie.

AVEX

Otevřený dopis zastupitelům Rudoltic

Vážení,
stojíte před rozhodnutím, které může navždy poznamenat tvář naší krajiny i způsob života, který v ní vedeme. Řeč je o plánovaném vzniku obchodního centra v katastru obce Rudoltice.

Jako podnikatel chápu, že je pro obec důležité zpeněžit pozemky a tím zalepit nějakou tu dírku v obecním rozpočtu. Ovšem za jakou cenu? Zájmem a cílem developera je postavit, posléze pronajmout nebo prodat v podstatě cokoliv, bez ohledu na to, jaké dopady taková stavba bude mít na své okolí. I když tímto dopadem bude reálná likvidace maloobchodníků, kteří tvoří páteř dobrého fungování každé obce.
Ještě jsme se nevymanili z recese, trendem doby je, že stále větší objem prodeje se přesunuje na internet. Výstavba nových prodejen je v situaci, kdy tržby maloobchodů z nepotravinářského zboží neustále klesají, přinejmenším diskutabilní, zvláště uvážíme-li, na jak maličký trh se tento gigantický projekt chystá! Výstavba gigantických prodejen bude mít pravděpodobně malý dopad na Rudoltice samotné, zato ovšem zásadním způsobem pozmění tvář Lanškrouna. Budeme moci jen přihlížet, jak se bude postupně vylidňovat vnitřní město, a místo toho budeme zabírat a zastavovat další ornou půdu. A co za to získáme?
Prý vytvoření 150 nových pracovních míst. Jistě, nějaká volná místa vzniknou, ale je nutné si uvědomit, že samoobslužný prodej používaný v hypermarketech potřebuje pro svůj provoz velice malý počet zaměstnanců. Market Avex Baumarkt zaměstnával podle účetní uzávěrky za rok 2009 pouhých 30 osob, a to včetně vedení společnosti!
Navíc úměrně tempu, s nímž budou lanškrounské obchody mizet z mapy města, se bude i zvyšovat ztráta na daních z příjmu, který maloobchodníci generují. Řetězce tu své zisky totiž zcela jistě danit nebudou, jelikož tak učiní v místě sídla svých společností.  Tedy – mají-li co zdanit! A to vůbec nemluvím o tom, že by část zisku opět investovali do Lanškrounska a tím vraceli peníze zpět do regionu! Market Avex Baumarkt, který se má usídlit na rudoltických polích, funguje na principu franchisingu, tedy umožňuje v podstatě komukoliv podnikat v daném oboru bez počátečních znalostí a praxe, a přitom používat obchodní jméno a provozní systém, aniž by měl s opravdovým držitelem značky majetkově cokoliv společného. Současný nájemce konceptu AVEX nepodniká ani 6 měsíců (nemá zveřejněný hospodářský výsledek ani za jeden rok). Společnosti Hobbymarkety CZ s.r.o., od níž licenci převzal, přitom stihla v roce 2009 za šest měsíců provozu marketu Avex ve Valašském Meziříčí vyrobit ztrátu ve výši 16 milionů korun.
Rozvinuté evropské země jako je Německo, Rakousko, ale i všechny severské země či částečně i Polsko už pochopily, že výstavbu hypermarketů je nutné regulovat. Podobný projekt takto velkého rozsahu by tam neměl šanci uspět. Jen my a od nás sousedé dále na východ jsme zatím nic takového nezavedli a tyto iluzorní chrámy konzumu si hýčkáme bez vědomí toho, co nám v důsledku přinášejí. Jak velmi příznačné! Není divu, že se řetězce snaží proniknout tam, kde jim v tom nikdo nebrání, a my jim ty dveře v sladké nevědomosti ještě otevíráme.
Proto apeluji na zastupitele Rudoltic, aby před konečným rozhodnutím jednali i s vedením města Lanškrouna a zvážili, jakého „Trójského koně“ mu svým záměrem hodlají darovat. Apeluji na to, aby zvážili, jaký urbanistický dopad budou mít dvě velké plecho-betonové krabice na prostředí elegantního zámečku v obci, a aby se zamysleli nad tím, jestli jim za pár let, až prvotní zájem a s ním i tržby opadnou, nezbudou jen oči pro pláč a ve vesnici ohyzdné samoobslužné velkoobchodní sklady, které mohou být lukrativní z hlediska strategického zásobování podél plánovaného dálničního tahu na Polsko, ale na hony vzdálené slibovanému konceptu občanské vybavenosti, pod níž většina občanů chápe spíše mateřské školy, lékařské ordinace či kulturní instituce.
Velice doufám, že se rudoltičtí zastupitelé ještě zamyslí nad dopadem plánované výstavby a že vědomí odpovědnosti za negativní dlouhodobý dopad stávajícího rozhodnutí zvítězí nad jednorázovým ziskem z prodeje pozemků.


František Joklík

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


P.S. Veškeré informace použité v tomto dopise jsem čerpal z veřejně dostupných zdrojů jako jsou www.justice.cz (informace z obchodního rejstříku), nebo www.nesehnuti.cz - studie Environmentálni dopady prostorové expanze velkoplošného maloobchodu v České republice 2003–2009.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+1 #48 Renata 2011-04-05 10:23
Nejsem pro výstavbu a také plně souhlasím z autorem p.Joklíkem.
0 #47 Pepino 2011-02-05 22:43
Nehodnotím obsah, ale formu: Bléééééé. Dysgrafik by fakt neměl psát do diskusí.
+5 #46 Alexej Kavalíř 2011-02-01 13:25
Jsem pro výstavbu, protože si myslím, že to přínos pro Lanškrounsko bude mít.
Koncový spotřebitelé koupí na jednom místě "vše" co hledají a i místní podnikatelé si příjdou na své.
Jde přeci o franchisové spolupodnikání !!!
Několik firem z LA už do stejného podnikání vstoupilo a zaváží své výrobky do těchto marketů (a to nejen výrobci,ale i velkoobchody).
Nejznámější z těchto marketů - třeba OBI.
+4 #45 JM 2011-01-30 15:42
Vystihnuto naprosto přesně! Geniální odpověď.

A jak by dodal Bolek Polívka ve svém nejslavnějším filmu: Tak, a teď si vás Lanškrouňáky koupím všechny.
+5 #44 Pro zastupitelstvo Rudoltice I 2011-01-29 19:39
Jsem pro - ať si dělají Lanškrouňáci co chtějí - kašleme na ně. My, milionáři z rudoltic, si sami zaplatíme cyklostezku do Lanškrouna abychom po ní mohli chodit do práce a na nákupy do albertů, lídlů a penáčů. My totiž prodáme ty pozemky a bude mít na cyklostezku.

Tak vo co de?

A navíc se už teď se těšíme, že když si budeme chtít koupit každý týden novou sekačku, tak to budeme mít aspoň blízko. A naše staré aspoň budou mít práci a ne tu otročinu v Lanškrouně. Navíc od nich budeme mít pokoj - celej den totiž budou sedět za pokladnou v našem hypáči za minimální mzdu takže bude doma klid.
-1 #43 Guest 2011-01-27 13:20
[quote name="Milan Flugr"]Už aby ten obchodní dům stál. Protože jak si tady s nami těma nehoráznejma cenama hrajou to je katastrifa. Ohromě fandím Rudolticím a moc si přeji a to všichni říkají aby už ten obchodní dům stál. Konečně bude pořádně na výběr. Nebudeme muset nakupovat u předraženýho Lichtenberga a Joklík to píše jen pro to protože má strach jako všichni tihle darmožrouti ! Postavit Postavit Postavit.[/


Souhlasím s Váma také si to přeji!!!!
+2 #42 Guest 2011-01-27 13:18
[quote name="HS"]Pro zastupitelstvo Rudoltice.

Vážené zastupitelstvo, VŮBEC SE NENECHTE ZASTRAŠIT ANI UKECAT A NALEJ LANŠKROU SE Z PROMINUTÍM [zakázané slovo]TE. VŮBEC SE S NIMA NERADTE A DĚLEJTE SI TO SAMI A HLAVNĚ TO PROSÍM VÁS CO NEJDŘÍV SCHVALTE A UŽ ABY SE TO STAVĚLO. TO JE TOTIŽ O TOM ŽE CELEJ SLAVNEJ LANŠKROUM MÁ STRACH. VŠICHNI OBCHODNÍCI BUDOU DONUCENI JÍT NA CENU VÝROBKŮ V OBCHODNÍM CENTRU. UŽ TADY NEBUDE MAJORITA A HLAVNĚ UŽ NEBUDEME MUSET NAKUPOVAT NAPŘÍKLAT U HLADOVÝHO LICHTEMBERGA NEBO U TOTÁLNĚ PŘEDRAŽENÝHO MAREŠE V ZAPU. TADY JDE HLAVNĚ O TEN OBCHOD DŮM - STAVBA - ZAHRADA. COPAK POTRAVINY, TO PŮJDU KLIDNĚ DO ALBERTA ALE TENHLE MARKET TADY CHYBÍ. NEBUDEME MUSET KONEČNĚ JEZDIT JAKO BLBCI DO OLOMOUCE NEBO DO HRADCE. A JAK SE TADY PÍŠE ŽE TO ZHIZDÍ NĚJAKOU KRAJINU TAK TO JSOU VŠECHNO JEN KECY KECY A KECY. UŽ TAM STEJNĚ STOJÍ SÍDLIŠTE. HLAVNĚ SE NENECHTE VÁŽENÉ ZASTUPITELSTVO ZASTRAŠIT A SCHVALTE TU STAVBU. TO UDĚLÁTE NĚCO NEJENOM PRO OBEC ALE PRO VŠECHNY V OKOLÍ 50 KM. A ZLODEJI V La SE M
-1 #41 Guest 2011-01-27 13:15
Citace:
Většina občanů lanškrounska mě už moc nepřekvapí jejich inteligence je opravdu nízká, ostatně také to je jeden z důvodů proč bydlí na záměčku. Myslíte, že snad pro 10ti tisicové město by byla nějaká společnost jako je Globus, Tesco, Obi apod. stavět tak velký obchoďák ? Vždyť by se ani ta stavba nevyplatila. Možná by skrachovali nějací soukromníci, ale práci lidem by to nevzalo naopak, navíc město Lanškroun -> kdo chce práci si najde Pekařství Sázava, Forez - Ostrov, Sázava, Lanškrou , Pevi,... věchny tyhle firmy rádi přijmou nové zaměstance, ale hold temhle lidem ze zámečku se nechce jen makat.
blbečku jeden!!!!!
-3 #40 PAVEL KOCI 2011-01-25 09:05
Pokrok se zastavit neda (viz nakupy pres internet jak autor zminuje), pro mne jako zakaznika je dulezite levne a kvalitne nakoupit, to ze zmizi male obchudky je jen dobre. Fandim obchodnimu centru. Doufam ze to dopadne.
+2 #39 daja 2011-01-24 21:07
nesouhlasím se stavbou obchoďáku a pan Joklík má pravdu fandím mu
:-)