Dobrý podvečer, je úterý 21.1.2020. Dnes má svátek Běla, zítra Slavomír.

CountryJe to jeden z vrcholů společenských akcí lanškrounského Klubu českých turistů a sál U Zlatky v Dolním Třešňovci praskal ve švech – sešlo se nás zde 200. Hrál nám nezdolný Šlapák a v programu tančily dvě skupiny – LINE DANCE a taneční kroužek Country tanců. O půlnoci, když někteří odpadávali, ti druzí se teprve rozehřívali. Skoro všichni měli na sobě něco kovbojského, pánové hlavně klobouky.

 

Sobota 6. března je osmou položkou mezi 37 položkami Kalendáře turistických akcí lanškrounského KČT, ale jednou z nejvýznamnějších. Vůbec nebylo snadné získat místenku ke stolu a pro omezený počet účastníků jsme ani Country bál nemohli propagovat. Má už své stálé účastníky i organizátory. Jeden z organizátorů tentokrát nemohl přijít a všichni jsme drželi Adamu (Ádovi) Novákovi palce, ať se co nejdřív uzdraví.
Bál ve 20 hodin zahajovala další stálá organizátorka Jiřina Vosátková mimo jiné i slovy „Dneska je Miroslava, tak všichni pijte S MÍROU!“
U stolů se sešly různé zájmové skupinky, také nezdolní jezdci na koních, někteří z nich v uniformách Unie z dob americké občanské války, a dvě taneční seskupení.
Ty byly hvězdami programu.
Ryze dívčí skupina LINE DANCE má 16 členek a vede ji Erich Rauer za pomoci Nadi Janešové a Lídy Johanové. Mají nacvičenou choreografii 30 různých tanců. Z nich 20 předvádějí častěji. Nemohou si vzpomenout, kdy vlastně začínaly, je to víc jak 8 let, možná 10. Nacvičuji jednou týdně, a je to typická zájmová parta – nejde jim jen o tancování, ale jsou také výborné kamarádky. Vystupují v okolí Lanškrouna až po obce poblíž Šumperka.
Stejný počet členů má i Taneční kroužek country tanců – je jich 8 párů. Začali před 3 lety, tehdy se na Country bále domluvili, že něco secvičí. Zkušenosti měl zejména Jaroslav  Langer s manželkou, a inspirovali ty další. Většinou se znali z dřívějška z TESLY. První předtančení absolvovali na podzim 2008, když se otevírala nová hala firmy RAWELA na výpadovce směr Šumperk. Jejich sezónou jsou první tři měsíce v roce: leden, únor a březen. Cvičí tehdy týdně v tělocvičně Jiráskovy školy a vystoupí na několika akcích, ne příliš často. Velmi je to baví a je to na nich vidět. Tanečníci žertem poznamenávají, že systém country tancování jim dovoluje střídat na parketu partnerky aniž by se ta jejich mohla zlobit.
Skupina Šlapák hrála s nezdolným nadšením, a to i pro country tance, zatím co tanečnice z LINE DANCE potřebovaly pro své složité kreace reprodukovanou hudbu. V polovině večera nás dostaly – převlékly se do kostýmů z Moulen Rouge a temperamentně zatancovaly tak, že z toho byl potlesk vestoje.
O půlnoci se zábava teprve rozvíjela, ale netrénovaní jedinci začali pomalu spokojeně odcházet.
Dvěstě prima lidí, to se nevidí často. Velký dík patří organizátorům. I když se zdá, že po tolikerém opakování by to mohli zvládat s rutinou, příprava akce je stála hodně námahy.


Jiří Kohout

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.