Dobrý podvečer, je čtvrtek 21.2.2019. Dnes má svátek Lenka / Eleonora, zítra Petr.

130817-smolikO tom, že písničky Jakuba Smolíka mají Lanškrounští rádi, svědčila včerejší rekordní návštěvnost dalšího z pořadů Kulturního léta na farní zahradě. Přišlo kolem 360 lidí. Jakub Smolík přijel spolu s Josefem IX, který vystupoval hlavně v první polovině koncertu. Oba zpěváci publikum skvěle bavili nejen zpěvem, ale i společným vyprávěním, k němuž se sem tam přidal také děkan Zbigniew Czendlik.


Jakub Smolík přiznal, že jako kluk toužil být farářem. Ve čtrnácti se mu ale začala líbit děvčata a pochopil, že by to neukočíroval. „Někdo to pochopí ve čtrnácti, někdo v padesáti,“ reagoval Z. Czendlik. Zpěvák dodal, že se musí sklonit před faráři, kteří mají celý život ty svody na očích a ukočírujou to….a významně pohlédl na děkana. Dočkal se jen stručné odpovědi: „No comment.“


Muzikant zavzpomínal na rok 1986, kdy z rádia zazněla poprvé jeho píseň Až se ti jednou bude zdát, která se stala rázem hitem. „Ten pocit jsem už nikdy v životě nepoznal,“ přiznal. Rozpovídal se o svých dětech, sedmileté Petrušce a pětiměsíčním Jakubovi, o vyprodané Lucerně i zážitcích s kolegy. Hovořil o nemoci své maminky a písničce Ave Maria (… proč člověk v očích tajně slzy skrývá / když táta s mámou ve vzpomínkách zpívá / Ave Maria, Gloria…) kterou věnoval svým rodičům. „Až tady maminka nebude, tak vám tu písničku už nikdy nebudu moct zazpívat,“ dodal.


K dobrému dal také příhodu, k níž došlo během koncertu v nedalekých Svitavách. „Když jsem podepisoval fotky, přišla ke mně paní tak kolem padesátky. Pane Smolíku, můžete se mi podepsat a napsat, co jste ještě nikdy v životě nikomu nenapsal? ... A já blbec jsem tam napsal „Květo, děkuji ti za krásnou noc.“… Po koncertě sedíme na hotelu, je asi půl jedný, popíjíme kávu a coca colu. Najednou se rozrazí dveře a tam Květa. Tááákovouhle tvář a táhne za ruku dvoumetrovýho chlapa… Pane Smolíku, pane Smolíku, řekněte Václavovi, že to byl jenom fór. Já tam seděl a říkám: „Václave, to byl jenom takovej fór, víš? Václav se jen takhle postavil a říká: „Ku**a, sem si říkal, že byste byl bábofil?“… Nakonec jsme se tam s Václavem neskutečně zmazali…"


Šestý večer Kulturního léta na farní zahradě končil vesele, společným zpěvem a pohupováním na pódiu i v publiku. Příští pátek diváci uslyší klasické jazzové evergreeny v podání Old Fashion Tria.

Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.