Dobré dopoledne, je pondělí 23.9.2019. Dnes má svátek Berta, zítra Jaromír.

StavbaNa kopci mezi Anenskou Studánkou a Helvíkovem vyrostla v těchto dnech další větrná elektrárna. Pracovníci specializovaných firem v pátek vztyčili tubus, složený ze tří částí a vysoký 68 metrů. V sobotu namontovali listy na náboj. Kvůli drobnému technickému problému se vyzvednutí jeřábem a přišroubování ke gondole (strojovně s generátorem) odložilo na neděli. Práce byly ve čtvrtek a pátek provázeny velmi nepříznivým počasím, zatímco v sobotu svítilo sluníčko, v neděli opět pršelo.
V lokalitě u Anenské Studánky je plánováno celkem 6 větrných elektráren. Dvě z nich jsou v provozu už rok a půl. Starosty Anenské Studánky pana Jaroslava Paara jsme se zeptali s jakými reakcemi na elektrárny se setkává?
"Reakce jsou různé. Některé pozitivní, ale je i několik lidí, kterým vadí občasný hluk. Ten je slyšet, když se otočí vítr a fouká ze strany od Moravské Třebové. To je jediná výhrada proti větrným elektrárnám, ale tato situace nastává tak dvakrát do roka. Jinak nejsou žádné problémy."
Výstavbě elektráren předcházela diskuse s občany, většina lidí ve vesnici s větrnými elektrárnami souhlasila. Elektrárny pro obec znamenají finanční přínos, který pak lze využít ve prospěch všech. Jaroslav Paar zmínil, že by v obci v nejbližší době rádi postavili tenisové kurty a opravili kapli a místní komunikaci v Helvíkově.
Dvě již fungující elektrárny mají výšku 42 metrů a výkon 2 x 250 kW. Zbývající čtyři budou vysoké 68 metrů a výkon každé z nich bude pětinásobný - 1250 kW. Délka jednoho listu je přes 30m, průměr celé vrtule je 64m. Už teď dokáží větrné elektrárny mezi Anenskou Studánkou a Helvíkovem vyrobit dostatek čisté energie nejen pro přilehlé obce, ale dodávat ji i do rozvodny ve Svitavách.

- mh -
Foto: Hynek Brýdl

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

0 #1 Jaromír Lenoch 2008-12-22 16:21
18.4.2008: Jen oprava mírně zavádějící informace. VE nezásobují okolní obce, bohužel. Elektřina je povinně prodávána do sítě a z ní je opět prodávána. Pokud by fungoval systém malých lokálních elektráren (jako třeba za I.republiky) tak by tyto regiony měli v budoucnu výhodu samostatnosti a nezávislosti v zásobování elektřinou. Jednou ta doba ale patrně opět přijde, neboť řídit celosvětově propojenou kolísající síť nebude žádná legrace. Takže VE dodávají VŠECHNU energii do sítě. :-)