Dobré ráno, je úterý 15.10.2019. Dnes má svátek Tereza, zítra Havel.

ObrazV čítárně městské knihovny v Lanškrouně se dnes v podvečer uskutečnila vernisáž výstavy ing. Václava Smejkala. Ředitelka knihovny paní Linda Matlasová při této příležitosti přivítala nejen Václava Smejkala a četné návštěvníky, ale také další tři přítomné umělce.

Spisovatele Milana Duška ze Žamberka, autora knih Cesty naděje, Cesta k slunečnicovému poli a Dočasně slepá spravedlnost. Všechny tři knihy ilustroval právě Václav Smejkal a na výstavě mohou návštěvníci spatřit nejen kompletní výběr ilustrací Cesty naděje, ale i některé navíc, jež se už do knihy nevešly. Mimochodem letos na jaře Milanu Duškovi vyjde další kniha s kriminální zápletkou nazvaná Drsné hry.
Dále lanškrounského básníka Jiřího Faltuse, který oživil náladu čtením aforismů ze své nové knihy. Za všechny uveďme například "Když zapíjel pravdu vínem, lhaní mu šlo mnohem líp", anebo "Připadat si jako blbec je lepší, než když je to o vás obecně známo".
A do třetice orlickoústeckého spisovatele Milana Richtera, autora knihy "Kumštýři Podorlicka", přičemž jednou ze 42 zmiňovaných osobností tohoto regionu je právě lanškrounský malíř Václav Smejkal. Milan Richter prozradil, že v současnosti pracuje na druhém díle této knihy. Vernisáž zpestřil velmi působivým autorským čtením ze své básnické sbírky "Vám chci to říci".
Ing. Václav Smejkal se umění věnuje už 30 let, vystavuje ale až v posledních 10 letech. Současná výstava je jeho třicátou, tedy jubilejní, kterou chtěl uspořádat právě v místě, kde žije. V letošním roce jej čeká ještě 6 dalších výstav. Věnuje se malbě, kresbě a grafice, zúčastňuje se výstav ex-libris a v poslední době se zabývá také ilustracemi knih. Jeho díla jsou zastoupena nejen v soukromých sbírkách v České republice, ale také v Německu, Švýcarsku, Velké Británii, v USA a Austrálii.
Výstava potrvá do 31. března 2008.

 

 

- mh -

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.