Dobré odpoledne, je pátek 18.10.2019. Dnes má svátek Lukáš, zítra Michaela.
KnihaV kabinetu mincí, medailí a sochařských prací, který je součástí Městského muzea v Lanškrouně, proběhl 14. prosince křest knihy KLÍN ŽENY. Autorem tohoto originálního díla je akademický sochař Zdeněk Kolářský, který v knize své výtvarné práce doprovodil aforismy. Knížku vydala soukromá firma rodiny Sloupenských. Dle slov Jiřího Sloupenského seniora „bylo pro firmu ctí na knize spolupracovat. Jde o velmi zajímavé dílo nejenom obsahem, ale i provedením.“

Slavnostního křtu , který provedl starosta města, se zúčastnil i přítel Zdeňka Kolářského a zároveň autor doslovu ke knize, pan Rudolf Pražma. V této souvislosti pan Pražma řekl : „Kniha nás všechny překvapila a udivila. Je skutečně zvláštní. Nikdy jsem neměl tušení, že Zdeněk něco takového nosí v hlavě. Že je schopen takto krystalickými slovy vyjádřit krásné myšlenky, které zpracoval do kovu.“


- mh -


Akademický sochař Zdeněk Kolářský je autorem volných figurálních plastik, portrétů, reliéfů, návrhů k raženým i litým medailím a mincím, mincovním ražbám, plaketám, nebo jejich modelům, i tvůrcem nejrůznějších označení na architektuře i firemních značek, mezi nimi i firemní značky, tedy loga České pojišťovny. Je podepsán pod díly pro interiér i fasádu staveb, stejně jako do přírodního terénu. Tento obrovský výkon by nebyl možný bez všestranného výtvarného nadání Zdeňka Kolářského a zejména jeho náruživého zaujetí pro dílo a jeho prospěch.

Z medailérské tvorby si Zdeněk Kolářský nejvíce váží ražeb s portréty významných osobností, jakými byly Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Josef Mánes, Jan Zrzavý, Jiří Trnka, Josef a Karel Čapkové, Jan Werich, Jaroslav Ježek a v kompletním výčtu by se objevila zvučná jména několika desítek dalších. Vždy se snažil o to, aby netvořil pouhý portrét, ale aby v medaili zobrazil i život a dílo osobnosti a nabídl poselství všem, kteří umějí číst nejen text v opisu medaile.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+3 #1 Jan Krejča 2010-10-07 20:23
Vážení! Dovolte mi, abych se vyjádřil k osobě Zdeňka Kolářského. Je to Podvodník!!! Nechal si asi před třemi lety vyrobit od zlatnice paní Zabloudilové ozdobný řetěz, se kterým se chlubil na oslavě v Jablonném nad Orlicí a prezentoval ho jako svůj výrobek! Paní Zabloudilové ho nejen nezaplatil, ale ještě, když ho chtěla zpět, tak jí ho zapřel s tím,že řetěz je uložen na městském úřadě v Jablonném. Nebyla to pravda. Měl ho doma. Paní Zabloudilová na řetězu pracovala několik týdnů ve dne i v noci. Vložila do něj několik desítek tisíc korun. Pan Kolářský ji elegantně podvedl a tudíž je to Podvodník s velkým P. Jan Krejča.