Dobré ráno, je úterý 15.10.2019. Dnes má svátek Tereza, zítra Havel.

VernisážS TESLOU, která v minulosti zaměstnávala přes 4 tisíce lidí, spojila kdysi svůj život většina obyvatel Lanškrouna a blízkého okolí. Není to tak dávno, co se ing. Jiří Kohout rozhodl, že se pokusí „vrátit v čase“ a vzpomínky bývalých Tesláků zachytit na papíře. Za necelý rok tak vznikla kniha, jejíž hlavní část tvoří vzpomínky 126 lidí z rozmanitých pracovních pozic, odborných útvarů i z nejrůznějších časových období.
126 pohledů na tehdejší podnik TESLA Lanškroun, který byl pojmem doma i ve světě. Tyto postřehy jsou doplněny stručnou historií Tesly z osobních poznámek pana Bohuslava Kuříka (období 1946 až 1975) a přehledem nejvýznamnějších událostí, které z archivovaného závodního časopisu zpracoval ing. Jiří Kohout.

Dnešní křest hotové knihy, nazvané TESLA Lanškroun 1946 – 1989, vzpomínky pamětníků byl příležitostí k naprosto unikátnímu setkání. Setkání všech, kteří do knihy přispěli svými vzpomínkami, fotografiemi i kresbami. Sál zámku byl zcela zaplněn a bylo vidět, že se bývalí spolupracovníci po dlouhé době zase velmi rádi vidí. Část z nich si již užívá zaslouženého odpočinku, ale mnozí dodnes využívají svých zkušeností z Tesly v podnikání či v řízení úspěšných firem.
Řečeno slovy ing. Jiřího Kohouta: „Značka TESLA sice v Lanškrouně zaniká, ale nástupnické organizace vyrábějí téměř všechno perspektivní, co vyráběla TESLA a dobývají svět.“

Spolu s bývalými Tesláky jsme zalistovali v knize a za všechny vybrali názory dvou pamětníků, kteří tato slova jednoznačně potvrzují.

„…. ze znalostí a zkušeností, které jsem zde za 25 let získal, jsem čerpal po celý zbytek mé pracovní kariéry jedenácti let ve funkci ředitele úspěšné americké firmy.“ (ing. Antonín Konečný)

O Tesle jde dnes říci, že to byla škola života. „Lanškrounská univerzita“ pro řemeslníky a odborníky. Co se člověk naučil v Tesle, dodnes může využívat. Teslák se uchytí i ve světě. (ing. Jiří Kuběnka)


Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

0 #3 patek 2011-11-18 10:52
fake movado watches replica watch (www.watchfaner.com/) tank watches patient replica breitling watches (www.cor-watches.org/breitling-watches.html) breitling replica cartier replica (www.pocwatch.net/cartier-watches.html) replica cartier breitling super avenger watches abigayle omega replica (www.appwatches.org/omega-watches.html) replica omega rolex watches (www.watchfaner.com/rolex-watches.html) rolex watches notified royal oak watches tag heuer watches (www.watchesdoc.org/tag_heuer-watches.html) watches tag heuer.
0 #2 joy 2011-11-18 03:24
breitling chronomat evolution replica watches (www.watchesbin.org/) fake rado watches clothes replica breitling watches (www.tricwatches.com/breitling-watches.html) replica breitling watches replica cartier (www.pocwatch.net/cartier-watches.html) cartier replica fruitful emmar replica omega watches for sale (www.tricwatches.com/omega-watches.html) omega replica fake rolex (www.maticwatches.com/rolex-watches.html) replica rolex normally replica lv watches replica tag heuer (www.pocwatch.net/tag_heuer-watches.html) tag heuer replica.
0 #1 Viktor Novak 2008-12-22 17:03
13.10.2007: Zasilam prispevek az z Africkeho kontinentu. V Telse jsem se vyucil a vzpominky jsou stale velmi zive, jsem rad ze i po uzavreni Tesly se nasel clovek jako je ing. Jiri Kohout a za pomoci pametniku vypracoval "Vzpominky pametniku Tesly", knhu jsem od neho obdrezel cestou Intrnetu, stale procitam a vzpominam, nejvice na pana Pitrince a pana Aloise Mensika, bohuzel jsem odesel po prichodu nasich "bratrskych vojsk," od te doby jsem pracoval a stale pracuji u firmy Siemens. Dekuji moc vsem kteri prispeli vzpominkami! Viktor Novak Siemens Namibia