Dobré odpoledne, je středa 20.6.2018. Dnes má svátek Květa, zítra Alois.

170913 svarcVčera odvysílala Česká televize reportáž o tom, že Ministerstvo obrany odmítlo povýšit jednadevadesátiletého Josefa Švarce z Lanškrouna, který byl za války příslušníkem Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii a přímým účastníkem obléhání francouzského přístavu Dunkerque v roce 1944.

Josef Švarc patřil k nejmladším vojákům bojujícím v zahraničí. Před časem naší redakci vyprávěl, že je z devíti dětí, narodil v roce 1926. Protože pocházel ze smíšeného manželství, dostal se v 16 letech na práce do Německa a odtud do Normandie kopat zákopy. 

Z těchto prací utekl, nějakou dobu pobýval tajně na statku ve Francii, potom se postupně dostal do sběrného tábora v Alžíru a do Skotska, kde prošel vojenským výcvikem.

V Anglii se tehdy tvořila 1. Československá obrněná brigáda, do které byl přijat. Dostal československou vojenskou knížku a působil nějaký čas jako motospojka u dělostřelectva. Byl zraněn při výbuchu granátu, tehdy mu pomohl jeden z francouzských partyzánů, Robert Deldicque, s nímž se po válce několikrát setkal.

 

Z reportáže vyplývá, že pan Švarc zůstává i 72 let po skončení druhé světové války četařem ve výslužbě. Vedení města Lanškrouna požádalo ministerstvo obrany, aby jednadevadesátiletého občana města povýšilo na plukovníka. „Personální rada dospěla k závěru, že neshledává důvod pro povýšení pana Josefa Švarce,“ sdělila České televizi Jana Zechmeisterová z ministerstva.Celou reportáž České televize najdete na:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2238907-ostuda-statu-ministerstvo-obrany-odmitlo-povysit-hrdinu-z-normandie

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.