Dobrý podvečer, je čtvrtek 21.2.2019. Dnes má svátek Lenka / Eleonora, zítra Petr.

180206 alpyLétat se dá i v zimě, i když zima není hlavní letecká sezóna. Zasněžené Alpy jsou ale krásné, panoramatické, údolí v mlze, kopce zalité sluncem.

Fotografie z tohoto přeletu jsou z trasy Filzmoos - Wolfgangsee, cca 40 km vzdušnou čarou, s výhledem na Dachstein, známá lyžařská střediska. To, co se v létě po silnici složitě objíždí, je tady jako na dlani.

Okolní balóny nám dělají společnost. Stoupají, klesají a změnou výšky si tak upravují směr letu ke svému cíli pokud jde o soutěž, nebo jen vhodné místo na přistání. Plynu máme dost, a tak můžeme stoupat do hor kolem Dachsteinu, ale i vyklesat do údolí pozdravit lyžaře na sjezdovkách, nahlédnout do zahrad, farem.

V balónu není nijak zvláštní chladno, hořáky s výkonem 3MW ohřívají 3400 m3 vzduchu nad hlavou a příjemně ohřívají i vzduch v koši. Jelikož svítí sluníčko a balón letí rychlostí okolního větru, nejsou potřeba ani rukavice ani čepice, přestože jsme ve výšce 2300 metrů.

Cesta rychlostí 40km/h rychle ubíhá, než se za posledním hřebenem začneme snášet k jezeru Wolfgangsee. V údolí vítr zpomaluje téměř na nulu, takže koš měkce dosedá do mělkého sněhu vedle jezera. Vedle přistávají další 3 balóny, jiné 3 si to ještě protáhnou dál směr Attersee.

Pak už stačí jen vypustit obal, který se po chvíli snese na bílý sníh, vše sbalit a vyrazit zpět do Filzmoos, kde probíhá vyhodnocení soutěží a setkání pilotů. Vítězové v kategorii délka letu přebírají ceny, tentokrát to nebylo až do Benátek, přistání se muselo konat v rámci Rakouska.

Vladimír Kilčický, balon Šumperk
Foto: Vladimír Křivka


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.