Dobrý podvečer, je čtvrtek 21.2.2019. Dnes má svátek Lenka / Eleonora, zítra Petr.

180124 masopustMěsto Lanškroun ve spolupráci s Městským muzeem Lanškroun a Kulturním centrem Lanškroun připravuje na 10. února osmnáctý ročník Lanškrounského masopustního průvodu a veselice.
Oslavy masopustu budou zahájeny v deset hodin dopoledne na nádvoří lanškrounského zámku „Zabijačkovým gulášem pana starosty a sladkým mámením pana místostarosty“ spojené s ochutnávkou tradiční zabíjačky.


Marie Borkovcová, ředitelka Městského muzea Lanškroun, dodává: „Masopustní průvod a veselice se koná vždy v sobotu před Popeleční středou. Jedná se o celodenní oslavy. O půl jedné se vydá průvod masek městem po místních hospůdkách. V jeho čele jede v kočáře taženým koňmi Bacchus, král neřesti a obžerství a jeho milá za účasti pohádkových kostýmů z polského Dzierzoniówa. Průvod je každým rokem pestrý - medvěd, kobylka, klibna, žid, smrtka, šašek, kominík, cikánka, nevěsta hledající ženicha, pohádkové bytosti, šelmy divoké a domácí i novodobé inovace. V letošním roce budou novinkou papírové masopustní masky, veliké nasazovací hlavy, které se vyrábí podle původních forem v Zákupech více jak 130 let. K ozdobám masopustu patří obnovená tradice osedlávání kliben, dřevěných zvířecích hlav na dlouhých tyčích. Nechybí tradiční hřebečský kroj. Průvod se schází před zámkem, kde pan starosta vydá Bacchusovi klíč od města. Následuje bohatý kulturní program a vyhlášení nejlepší masky. Můžete se těšit na živá zvířátka, jelítkovník a ukázky výroby zabijačkových produktů.“


Součástí oslav bude také masopustní jarmark a stánky s dobrým jídlem a pitím. Závěr patří posezení a hodování všech zúčastněných a účinkujících na zámku.

 Hlavní program na nádvoří zámku:

10.00 – zabijačkový gulášek pana starosty a sladké mámení pana místostarosty
Ochutnávka produktů ze zabijačky (jelítka, jitrnice, tlačenka, ovar, zabijačková polévka)
Středověká hudba Bohémští bardi
11.30 – 12.00 Sraz účastníků – masek v hale muzea
12.30 – Odchod masek masopustního průvodu ze zámeckého nádvoří a jízda Bacchusa s jeho milou kočárem taženým koňmi za účasti pohádkových kostýmů z polského Dzierżoniówa

 

Průvod prochází ulicemi:

Školní, Purkyňova, Nádražní, 5. května, Komenského - zastávka hostinec Krčma, Dobrovského, 28. října, zámecké nádvoří

13.30 – 14.00 - Dechový soubor Lanškroun
14.00 – Předání klíče od města starostou
Představení masopustních masek, soutěž o nejlepší masku a předání cen Bacchusem
Lanškrounský smíšený sbor a Komo/K/rák ZUŠ J. Pravečka Lanškroun
Folklorní soubor Vonica Zlín a cimbálová muzika Denica
Komedianti na káře
Skupina historického šermu Balestra
Masopustní jarmark

Občerstvení: v prodeji zabijačkové produkty (Řeznictví a uzenářství pana Františka Kocourka), masopustní koblihy, koláče a pečivo (Pekařství Sázava p. Matějík a p. Kollert), různé nápoje a další cukrovinky zajištěny.

Přijďte se na nás podívat, poveselit se, zazpívat si, pobavit se!

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.