Dobrý podvečer, je čtvrtek 21.2.2019. Dnes má svátek Lenka / Eleonora, zítra Petr.

180213 jarmarkNový ročník kurzů finanční gramotnosti pro školáky s názvem Abeceda peněz odstartovaly děti z Lanškrouna. Znalosti, které získávaly v uplynulých týdnech, se pokusily zúročit na valentýnském prodejním jarmarku. Prodávaly vlastnoručně zhotovené jehelníčky, svícny, ozdobné kamínky i linecké pečivo.

Díky štědrému výdělku, který přesáhl 18 tisíc korun, si teď mohou splnit své přání a vybrat si k adopci zvířátko ze Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka, kam si udělají výlet.

„Abeceda peněz je perfektní k výuce finanční gramotnosti. Přiznávám, že na začátku jsem měla obavy, jestli za tím nebude nějaká nabídka produktů, ale teď mohu o Abecedě říct jen samá pozitiva. Děti do projektu šly od počátku s velkým nasazením, největší napětí vládlo, než jsme sečetli výtěžek jarmarku. Žáci od počátku chtěli utržené peníze věnovat na charitu, rozhodli jsme se nakonec pro adopci některého ze zvířátek v Záchranné stanici a ekocentru Pasíčka, kam si se třídou uděláme výlet. Ostatně, chystáme se sem už od druhé třídy,“ uvedla Zuzana Marková, třídní učitelka čtvrťáků z lanškrounské ZŠ Smetanova.

Projekt Abeceda peněz připravila pro děti v celé zemi Česká spořitelna. Dětem se v něm snaží vštípit znalosti správného hospodaření s penězi. Z posledního průzkumu České spořitelny totiž vyplynulo, že čtyři z deseti východočeských dětí už má zkušenost s půjčkou. Každé šesté se dokonce zadlužuje opakovaně. Zároveň se ukázalo, že šedesát procent dětí v regionu zná pouze platbu hotovostí. Výběr z bankomatu nebo platbu kartou v obchodě si vyzkoušelo jen každé sedmé dítě ve věku 12-14 let.

Marta Vokurková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.