Dobré ráno, je čtvrtek 24.1.2019. Dnes má svátek Milena, zítra Miloš.

180513 zemedelkaTolik zvířat pohromadě může vidět drobotina snad jen na Dnu zemědělské školy! Ten letošní byl 12. května a opět byl příležitostí pro celé rodiny vyjít si a užít programu, který byl hodně vstřícný k dětem. Ty byly nadšené ze sotva narozených kuřátek, králíků skákajících přes překážky (králičí hop), psů zvládajících složitou trať (agility), loutkové pohádky, zemědělské techniky... A největší fronta byla u traktoru, který si mohly zkusit pod dohledem zkušeného učitele řídit. Otevřeno bylo i arboretum a dvůr s drobnými hospodářskými zvířaty.

V malé prodejničce byly pro návštěvníky připraveny sýry, tvarohové dezerty a další mléčné zboží vyrobené ve školní mlékárně. Letošní novinkou byla i možnost ochutnat hovězí maso, rovněž ze zdejšího chovu.

Milovníci koní trávili čas na škvárovém kolbišti, kde se konal tradiční skokový závod O hliněný pohár. V kryté jízdárně probíhaly ukázky westernového ježdění a přirozené komunikace s koněm, mezi jednotlivými stanovišti návštěvníky vozil kočár s koňmi.

Během dne bylo možné účastnit se pitvy selátek, kterou prováděly studentky školy. Snímky z pitvy jsou ve fotogalerii, pokud na ně nemáte žaludek, neotevírejte si dvě poslední fotky, tj. čísla 27 a 28.

K oblíbeným momentům patří už třetím rokem dražba plemenných zvířat. Licitátorem byl i tentokrát nepřekonatelný Pavel "Bizon" Kozák, který z dražby dokáže udělat dramatický zážitek. Letos se dražily tři jalovice, všechny vychované ve zdejším kravíně.

Prvním draženým kusem byla Dorotka LA, produkt embryotrasferu se špičkovou genetikou. Vyvolávací cena 45 tisíc Kč se vyšplhala na konečných 59 tisíc. Další předváděnou jalovicí byla černostrakatá holštýnská Mirin KOBA 3, rovněž se špičkovou genetikou. Tentokrát se vyvolávací cena 80 tisíc Kč zvýšila jen o tisícovku. Poslední dražba patřila opět černostrakaté holštýnské jalovici Mirin KOBA 4, jejíž původ má kořeny v Holandsku. Za vyvolávací cenu 80 tisíc Kč se kupec nenašel, takže Mirin zůstává ve svém domáckém kravíně.

Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.