Dobrý podvečer, je čtvrtek 21.2.2019. Dnes má svátek Lenka / Eleonora, zítra Petr.

180706 krasavaKrasava Šerkopová vystavuje na právě probíhající výstavě dráteníků v Bratislavě, která se koná od 5. července do 30. srpna. Zároveň chystá exponáty na další tři výstavy: 

Výstavu výtvarného umění v Ústí nad Orlicí
Atelier Artsalon 2 Praha
Výstavu Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků v Praze

 

 

 

O své tvorbě píše:

Drátuji už 10 let a snažím se vyrábět z drátu podle postupů původních dráteníků, a protože drátenické řemeslo vzniklo na Slovensku, zaujalo mě, když mi kamarádka přeposlala výzvu slovenských drotárů.

Jako každý rok skupina Slovenských dráteníků pořádá v Bratislavě na celé prázdniny výstavu, vždy na určité téma, letos na téma "Zvířátka v Zoo" a vyzývali dráteníky, aby poslali fotky svých zvířátek nebo výrobků, které by se do expozice hodily. Tak jsem neodolala a protože jsem měla pouze jedno vhodné zvířátko ještě jsem v tom krátkém čase, který jsem na to měla, vyrobila dva 90 a 82 cm dlouhé hady, protože jiná zvířátka bych asi udělat už nestihla. Poslala jsem pořadatelům fotky a potěšilo mě, že mi odepsali, abych jim na výstavu poslala všechna tři zvířátka, že se jim líbí a do výstavy je zařadí.

Výstava byla zahájena vernisáží 4. července a mrzí mě, že zahájení jsem se účastnit nemohla. Doufám, že se mi koncem prázdnin podaří se na tuto zajímavou výstavu zajet podívat. Vystavuje na ní cca 60 autorů, z toho osm až deset Čechů, i významní slovenští dráteníci a jsou k vidění i unikátní výrobky těch nejznámějších drátenických mistrů, z nichž někteří bohužel už nežijí.

Nyní připravuji výrobky na další letošní výstavy. Výstavu výtvarného umění od 9. srpna do 9. září v Ústí nad Orlicí. Účastním se i veletrhu výtvarného umění Atelier Artsalon 2, který se koná 7. až 9. září v Průmyslovém paláci na výstavišti v Praze Holešovicích, první ročník byl moc zajímavý. V Praze také bude 1. září výroční výstava Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků, kterého jsem členkou s tradiční soutěží, letos na téma zahrada. Už abych pomalu začala s výrobou květin, i když je běžně nedělám, je to pro mě výzva a určitě něco na toto téma připravím. Výstava se koná na zámku ve Ctěnicích, kde je příjemné prostředí.

A v září bude zahájena i další zajímavá výstava, které se účastním se skupinou českých dráteníků, v národopisné části Národního muzea. V letohrádku Kinských v Praze 5 jsme dostali prostor na vystavení svých výrobků v rámci výstavy o drátenickém řemesle s ukázkami výrobků starých slovenských mistrů i současné drátenické výroby českých dráteníků. Posílali jsme před časem fotografie svých výrobků kurátorovi výstavy, kterého z mých výrobků nejvíce zaujalo 30 centimetrové vejce ze 140 metrů drátu, drátovaný věnec a několik dalších výrobků. Některé mám rozpracované a do instalace je postupně dodělám.

Těší mě, že se mohu účastnit takovýchto akcí a výstav a svojí troškou přispět k propagaci drátenického řemesla, které je i v současné době tvůrčí a inspirující.

 

Zájemci se mohou přijít podívat i na stálou výstavku drátenického řemesla na Novém zámku u Lanškrouna, kde provázím už 11 let a kde je možnost v rámci prohlídky si i některé z výrobků zakoupit a o drátenickém řemesle se něco víc dozvědět. Je zde možno vidět i některé výrobky, které budou na jmenovaných výstavách.

Pravidelná provozní doba je v sobotu, neděli a ve svátky 10 - 18 hodin.

Na prohlídku ve všední den je potřeba se domluvit telefonicky, mohu být třeba u lékaře nebo jinde, i když na Zámečku ve všední den také bývám, vždy je lépe si předem zavolat na č. 776 642 277. Ráda zájemcům prohlídku umožním.

Pokud by se někdo více zajímal o drátenické řemeslo, může zavolat nebo napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Krasava Šerkopová

 

 

Krasava Šerkopová
(Rudoltice u Lanškrouna)

Krasava Šerkopová se vedle drátování věnuje průvodcovské činnosti na Novém zámku (Zámečku) u Rudoltic. Zde vytvořila mimo jiné malou výstavu věnovanou drátenictví a organizuje Knoflíkiádu, charitativní akci pro postižené děti.
S drátem pracuje od roku 2000. Nejdříve vyráběla ozdobné stromky podle rostlých bonsaí a kvetoucích ovocných stromků a od roku 2008 pracuje původními drátenickými technikami s měděným i železným drátem. Krasavu Šerkopovou lákalo oživit obyčejný kus drátu, dát mu tvar a vložit do výrobku něco ze své inspirace a radosti z tvorby a potěšit tak ostatní. Říká, že na drátu je krásné, že nabízí doslova neomezené možnosti tvarování, je výzvou tvořivosti, řemeslného zpracování a tvůrčí fantazie.
Zaujala ji možnost tvořit trojrozměrné objekty s různými předměty uvnitř, dutá vejce se žloutkem a bílkem, věnce, koule několika velikostí v sobě a hlavně srdíčka různých velikostí, která potěší každého. Ráda zdobí drátem třeba svíčky nebo drát kombinuje se dřevem, korálky a dalšími materiály.Účastní se nebo sama organizuje drátenické výstavy, ukazuje zájemcům klasické postupy původních dráteníků a na různých akcích mívá drátenickou dílničku kde si každý může drátování vyzkoušet.

VÝSTAVY: od r. 2008 instalace stálé výstavy na Novém zámku u Lanškrouna, od r.2014 se účastní výročních výstav Cechu a s kolegy dalších společných výstav v Čechách.V r. 2017 výstavy v muzeích ve Vlašimi, Praze –Chabrech a Bruntále, na veletrzích Atelier art Salon a PVA v Praze, výstavy se Svazem invalidů v Lanškrouně,účastní se Abilympiády v Pardubicích. Organizovala výstavu v muzeu v Lanškrouně 2015 a v regionálním muzeu v Litomyšli 2016.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.