Příjemnou noc, je pátek 22.3.2019. Dnes má svátek Leona/Lea, zítra Ivona.

180806 polskoPartnerská města Lanškroun a Dzierżoniów společným projektem seznamují veřejnost s historií elektrotechnických firem DIORA a TESLA Lanškroun, a s jejich vlivem na naši současnost. Nyní udělalo naše polské partnerské město další významný krok.
V pátek 3. srpna otevřeli v Dzierżoniówě na prostranství před místním kinem Zbyszek výstavu „Historia DIORY w komiksie cz. 2“ na 6 kostkách se 24 panely. Ve stylu komiks popisují historii DIORY v letech 1948 až 2006.


Vernisáže se za město Lanškroun zúčastnil pan Karel Hrodek doprovázený Jiřím Kohoutem.

Načasování akce souvisí se 70. výročím zahájení výroby prvního poválečného polského radiopřijímače Pionier v Dzierżoniówě. Velká práce na tvorbě komiksu byla rozdělena do dvou etap. První etapu završilo zveřejnění komiksů o letech 1948–1962 v květnu 2018. Nyní ve druhé etapě přibyl popis následujících let 1964–2006.

Námět a libreto komiksu vypracoval pan Arnold Kordasiewicz z místního muzea a autorem výtvarné podoby je pan Michał Stawicki. Dá se očekávat, že vytvořené dílo s mnoha vtipnými odkazy na tehdejší sociální a politickou situaci upoutá trvalý zájem.

Připojené fotografie ukazují styl prezentování a naznačují, jaký zájem komiksy u lidí asi vyvolají. Zvolené místo před kinem je provizorní. Později se výstava přemístí do centra města blízko radnice.

Na vernisáži se sešli představitelé města a místní kultury. Hlavní projev přednesl starosta města Dzierżoniów pan Dariusz Kucharski a následující průvodní slovo pan Arnold Kordasiewicz. Je patrné, jak velice si město váží své průmyslové historie.

Například Muzeum miejskie Dzierżoniów má již od 14. září 2013 svoji expozici historických rádií a dalších elektroniky vyrobených v podniku DIORA.

Tady ale můžeme konstatovat, že naše Muzeum historických rádií v Dolní Čermné bylo otevřené ještě o 4 roky dříve, v květnu 2009, a předvádí nejen československá, ale i zahraniční rádia z období 20. až 80. let minulého století.

Čím nás může město Dzierżoniów dále inspirovat?

Připomeňme si, že asi před měsícem nechalo Město Lanškroun na čtyřech místech instalovat bronzové desky s ukázkami součástek z výroby TESLA Lanškroun. Jsou umístěné podél naučné stezky městem „Od sochy k soše“ dlouhé asi 4 kilometry a je k tomu vydaná skládačka s vysvětlujícím textem. Bronzové desky vyrobila polská firma souběžně se zakázkami pro Dzierżoniów.

Pátým lanškrounským exponátem, zatím bez definitivního umístění, je bronzový radiopřijímač Sudety z výroby firmy DIORA. Tento exponát byl zhotovený spolu se sérií deseti různých rádií DIORA, rozmístěných na významných místech v centru Dzierżoniówa.

Tato z bronzu odlitá rádia jsou pevně připevněná ke kovovým kruhovým stolkům poblíž laviček. Na místě, kde není lavička, například vedle vchodu do radnice, doplňuje stolek kovová židle ve stejném stylu. Na desce stolku je před každým rádiem několikařádkový popis rádia vyleptaný do měděného plechu. Působí sympaticky, že popisy jsou jak v polštině, tak i v češtině.

Další zajímavostí je výzdoba zastávek městské dopravy zase ve stylu komiks. Jednotlivé zastávky se budou jmenovat podle konkrétních typů rádií DIORA. Již hotová je zastávka „PIONIER“ a působí přívětivě a vkusně. A navíc se člověk může z komiksů na stěně zastávky o ledasčem poučit.

V oblasti Dzierżoniówa žije paní vytvářející keramické mosaiky. A co by mohlo vhodněji vyzdobit hlavní stěnu informačního centra Dzierżoniówa, nežli velkoplošná mozaika jednoho typu rádia DIORA?

Město Dzierżoniów má zdá se nevyčerpatelnou zásobu nápadů. Je to velká inspirace.

Závěrem je na místě uvést, že na jednotlivé akce obou našich měst na téma firem DIORA a TESLA Lanškroun přispívá Evropský fond pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Glacensis.


Jiří Kohout

 

Související odkazy:

Vernisáž výstavy v Dzierżoniówě:
https://www.youtube.com/watch?v=GDAxHCLccrY

 

Pozvánka na tuto vernisáž
http://mmdz.pl/historia-zakladow-radiowych-diora-cz-2/

 

Tvůrce komiksu DIORA pan Michał Stawicki má na Amazonu profil z jiného soudku, jako autor nebo spoluautor knih o podnikání a rozvoji osobnosti, v angličtině:
https://www.amazon.com/Michal-Stawicki/e/B00D0MNDJU

 

Výstava rádií v Městském muzeu Dzierżoniów
http://mmdz.pl/wystawy/diora-legenda-polskiej-elektroniki/

 

Naše muzeum historických rádií v Dolní Čermné
http://www.dolni-cermna.cz/mestys/muzeum-radii/

 

Naučná stezka „Od sochy k soše“ v Lanškrouně:
https://www.lanskrounsko.cz/cz/7894-od-soucatky-k-soucastce

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.