Dobré ráno, je čtvrtek 20.6.2019. Dnes má svátek Květa, zítra Alois.

180918 dedictviNedělní podvečer v parku za Magdalénským kostelem byl neobvykle rušný a hlučný. V parku je totiž památník věnovaný obětem prusko-rakouské války, a proto zde byly v rámci Dnů evropského dědictví předvedeny ukázky bojů z války v roce 1866. Na pomníku jsou vytesána jména dvanácti pruských husarů a pěšáků, kteří tehdy padli u Rudoltic.

"Rakouské dělostřelectvo vypálilo šest ran, dvanáct chlapců to stálo život a dalších čtyřiadvacet bylo zraněných," uvedl znalec tohoto období Jan Nešněra z Trutnova. Ukázky historických událostí předvedli členové Vojensko-historického a muzejního spolku Trutnov a Štvanci Kuřim.

Asi tři stovky diváků se potom vydaly na prohlídku kostela sv. Máří Magdalény, kde byl připraven hudební program. Početná skupina zájemců o historii si dále mohla prohlédnout staré domy na náměstí J. M. Marků - šlo o bývalou poštu (čp. 8), budovu bývalého okresního zastupitelství (čp. 12), rohový dům s podloubím U Modré hvězdy (čp. 45) a tzv. Tejbnarům dům (čp. 78), kde bylo nedávno otevřeno vietnamské bistro. Ti, co vydrželi až do konce programu, si tady mohli posedět u piva.

Tento mimořádně vzácný dům byl postaven letech 1551 - 1555 a dodnes se ve vnitřních prostorách zachoval krásný renesanční portál i torza několika menších portálů a drobné prvky kdysi bohaté freskové výzdoby. V roce 1999 byl dům prohlášen za registrovanou kulturní památku.

Marie Hrynečková

 

Foto:
1 až 3 - Zahájení Dnů evropského dědictví v parku Petra III. Jelita
4 až 14 - Ukázky šarvátek z prusko-rakouské války.
15 - Jan Nešněra.
16 - Jan Nešněra popsal tehdejší uniformy. Zleva dva rakouští dělostřelci, v prusko-rakouské válce to byli většinou Češi. Vedle v šedých kabátech rakouští polní myslivci, kteří byli výbornými střelci. Byli ozdobou pěchoty a říkalo se jim šedí ďáblové.
17 - Rakouská pěchota v letní ústroji, vyzbrojená puškami.
20 - Rakouští dělostřelci s malým horským kanonem.
21 - Pruští polní myslivci v plné polní vyzbrojení puškami ráže 15,4 mm, říkalo se jim jehlovky.
24 - Kostel sv. Máří Magdalény byl zcela zaplněn.
25 - Budova bývalé pošty,
26 - Bývalé okresní zastupitelství.
27 - Dům U Modré hvězdy.
28 až 33 - Tejbnarům dům se vzácnými portály a freskami.
34 - Vietnamský majitel měl pro akci pochopení a umožnil, aby návštěvníci poseděli u piva. Dům dlouho zářil do ztemnělého náměstí.


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.