Dobré ráno, je čtvrtek 20.6.2019. Dnes má svátek Květa, zítra Alois.

180920 sdDo konce listopadu by měly být hotové veškeré práce na vile i přístavbě kulturního domu. V současné době je ve vile vymalováno, v místnostech jsou položeny světlé dubové parkety s výjimkou bývalého velkého technického kabinetu, kde zůstává původní dřevěná podlaha. Na schody do patra bude položen bílý přírodní kámen (technistone).


V těchto dnech probíhají práce na fasádě, která je před fajnovou omítkou. Pracuje se na opravách střechy, hromosvodu, podlah, nátěrů a kotelně. Připravuje se oprava pro kulturák tak typické věžičky. Ta změní barvu z dosavadní červené na tmavší šedou.

Architekta Ladislava Vlachynského jsme se zeptali, proč projektanti pro fasádu vily nezvolili stejnou bosáž (plastické vyznačení kvádrového zdiva), jakou můžeme, i když ne příliš zřetelně, vidět na dobových fotografiích: "Protože nebyla vůbec zachovaná a z fotek se to nedalo přesně zjistit. Nakonec jsme zvolili takovou variantu, aby bylo poznat, že tam bosáž byla, ale že to není kopie. Všechny původní ozdobné prvky na fasádě byly zachovány," vysvětlil.

Na přístavbě se nyní montuje veškerá vnitřní instalace a zařízení, prostorová akustika, divadelní technika, fasádní obklady, střešní souvrství, vnitřní obklady, interiér a zahradní altán. Skořepina altánu před pravým přísálím bude mít schody ven do zahrady, boky a strop bude ze dřeva a popínavých rostlin.

Venku se pracuje na parkovištích a zpevněných plochách. Podle sdělení starosty Radima Vetchého by do konce září měla být ubourána podezdívka starého plotu, čímž se konečně zpřehlední křižovatka ulic Krátká-Smetanova-Nádražní.

Marie Hrynečková

 

 

Foto:
1 až 4 - Ve vile je vymalováno a pokládají se parkety.
5 - Po ubourání pavlače v prvním patře zadní části vily zůstaly zachovány ozdobné pilíře dělící vilu od přístavby.
6 - Pohlednice z roku 1907 ze sbírky Karla Uhlíře, kde lze rozeznat původní bosáž na fasádě.
7 - Langerova vila v roce 2015.
8 - Langerova vila nyní těsně před fajnovou omítkou.
9 až 12 - Vizualizace konečné podoby Langerovy vily.
13 až 16 - Vizualizace salonků, učebny a kanceláře.
17 a 18 - Exterier sálu, jeviště a hotelu v roce 2015.
19 až 21 - Exterier nynější přístavby.
22 - Vnitřek přístavby dva měsíce před dokončením.
23 a 24 - Vizualizace šatny v přístavbě.
25 a 26 - Vizualizace hlavního sálu s jevištěm.
27 a 28 - Křižovatka ulic Krátká, Smetanova a Nádražní by se měla po ubourání starého plotu zpřehlednit. Otázkou je, zda bude řešen i betonový sloup vyrůstající uprostřed chodníku...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.