Dobrý večer, je úterý 20.8.2019. Dnes má svátek Bernard, zítra Johana.

181028 vyroci9:45 hodin - Ve zcela zaplněném kostele sv. Václava na Jiráskově náměstí probíhá slavnostní mše svatá, kterou vede děkan Zbigniew Czendlik. Ve slavnostních uniformách a s prapory přicházejí lanškrounští a třešňovečtí hasiči, velitel městské policie a lanškrounští skauti, aby po celou dobu mše drželi čestnou stráž.

 

 

13:15 hodin - I přes vytrvalý déšť se u pomníku za padlé v obou světových válkách schází hodně lidí. Přítomni jsou vedle obyvatel Lanškrouna také zástupci Krajského vojenského velitelství armády ČR v Pardubicích, starosta města Dzierzoniów, příslušník První československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii Josef Švarc, členové Československé obce legionářské, České obce sokolské, Českého svazu bojovníků za svobodu, účastníci odboje, lanškrounští skauti, lanškrounští a dolnotřešňovečtí hasiči. Pietní akt je zahájen nejprve českou a poté slovenskou státní hymnou a vztyčením státní a městské vlajky. Po projevu starosty města Radima Vetchého probíhá ceremoniál položení věnců.

 

 

14:50 hodin - U fontány na náměstí Al. Jiráska je připraven mladý stromek, stačí jen přihodit hlínu. Toho se ujímají starosta a místostarosta Lanškrouna, starosta Dzierzoniówa, děkan lanškrounské farnosti, skauti, hasiči i další občané, kteří se tady při vysazení lípy republiky sešli. Někteří se posléze odebírají zhlédnout výstavu v městském muzeu, která přibližuje období vzniku československého státu.

 

 

17 hodin - V obřadní síni lanškrounského zámku probíhá propůjčování pamětních medailí města, které jsou uděleny následujícím osobnostem:
- Ilona Cinková a dlouholetou a příkladnou práci s mládeží v oblasti mimoškolní výchovy a vzdělávání,
- Mária Dušková za profesionální a laskavý přístup k pacientům a dlouholetou práci se seniory,
- František Kocourek in memoriam za významné přispění k rozvoji Lanškrouna a Lanškrounska, Jana Kocourková za významné přispění k rozvoji Lanškrouna a Lanškrounska,
- Hana Kozubová za práci propagující město v rámci regionu, kraje a České republiky,
- Dariusz Kucharski za dlouholetou spolupráci a rozvoj partnerských styků mezi městy Lanškroun a Dzierżoniów,
- Blanka Svetlíková za obětavý přístup a dlouholetou práci s tělesně postiženými
- Karel Uhlíř za práci propagující město v rámci regionu, kraje a České republiky,
- Jaroslava Vlková za výchovu a dlouholetou péči o děti osiřelé po tragédii.

 

 

19:40 hodin - Zpěváci Lanškrounského smíšeného sboru (sbormistryně Vladimíra Jetmarová) a Smíšeného sboru Kantiléna Brno (sbormistr Jan Ocetek) společně zahajují slavnostní koncert českou a slovenskou státní hymnou. Kostelem sv. Václava znějí také skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů v podání Kantilény a Brněnského kvarteta. Koncert zakončují všichni hudebníci společným zpěvem písně ze Smetanovy Prodané nevěsty.

Marie Hrynečková

 

 

 

Foto:
1 až 12 - Mše svatá v kostele sv. Václava.
13 až 28 - Ceremoniál položení věnců k pomníku obětem obou světových válek a holocaustu.
29 až 36 - Zasazení lípy republiky. Na snímku Radim Vetchý, Josef Švarc, Zbigniew Czendlik, vedle chlapce s rýčem stojí městský zahradník Mirek Svoboda, Jiří Kráčmar, Vlaďka Hanišová, skauti.
37 až 47 - Předávání pamětních medailí, foto Petr Celý.
48 až 57 - Slavnostní koncert ke stému výročí vzniku republiky v kostele sv. Václava.


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.