Příjemnou noc, je středa 24.4.2019. Dnes má svátek Jiří, zítra Marek.

181107 sborV Lukové se nám pomalu daří zaplňovat bílá místa v historii obce.

Před několika měsíci jsme opět oslovili pana Kirchnera, který je pro nás cenným zdrojem informací. Při dotazu na činnost spolků jsme obdrželi poměrně obsáhlý text o založení a činnosti fotbalistů, hasičů a pěveckého sboru.

 

Jsou zde vloženy i dvě zmínky, které stojí za zveřejnění.

1) Doma v Lukové byl zvyk k padesátinám předat „Abraháma“. Při tom se jednalo o obraz starého vousatého Abraháma. Tento zůstal u jubilanta do té doby, než další muž z Lukové měl padesát. U manželek nalezl obraz málo uznání, poněvadž jako nástěnná dekorace se nijak zvlášť nehodil, byl nehezký a manželce připomínal: tvůj muž nyní patří ke starší generaci, stane se nebo je už pohodlnější a chtěl by se nyní nechat rozmazlovat. Tato takzvaná oslava Abraháma byla navíc také velmi nákladná.

 

 Zajímavé je i „slavení Valentýna“.

2) Mimořádný svátek v Lukové: na Valentýna byl od 14. 2. 1882 pouze v Lukové sváteční den. V souvislosti se založením lukovského dobrovolného hasičského sboru v tento den se mu přisuzovalo obzvláštního významu. Hasiči pochodovali s muzikou na slavnostní vzpomínkovou bohoslužbu. Odpoledne se konalo roční shromáždění, na závěr slavnostního dne následovalo posezení. Hasiči zaháněli svou žízeň pivem, které bylo zadarmo.

 

 

Poznámka: Pan Kirchner je jedním z mnoha odsunutých občanů Lukové. V té době chodil ještě do školy. Po odsunu se věnuje hledání informací ze svého bývalého domova. Poznal jsem se s ním v roce 2004, kdy byl vedoucím velké skupiny (plný autobus), jež se zúčastnila oslav 700 let od založení Lukové.

Stanislav Vimr


Foto: Na snímku Franze Webera z roku 1932 je zobrazen dobrovolný hasičský sbor Luková při příležitosti 50. výročí založení sboru.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.