Dobré odpoledne, je pátek 10.7.2020. Dnes má svátek Libuše / Amálie, zítra Olga.

181203 stipaDéšť, který zasáhl v neděli v podvečer i Pardubický kraj, místy namrzal, vytvářel ledovku a na zledovatělém sněhu i zmrazky. Lze říci, že nejhůře bylo zejména na pomezí Čech a Moravy, kde se tvořila ledovka nejdéle a její tloušťka mohla překročit i 7 mm. Jednalo se o Orlickoústecko a Svitavsko.

Hasiči zasahovali již v neděli 2. prosince ve večerních hodinách. Silnici z Jablonného nad Orlicí směrem na Bystřec blokoval autobus. Kvůli ledovce se tam nemohl dostat ani jeřáb, který měl autobus vyprostit. V autobuse cestovaly dvě děti, které byly v pořádku. Čekalo se na silničáře a jejich posyp. Autobus se poté podařilo vyprostit.

Také lanškrounští hasiči museli několikrát během noci a brzkého rána vyjíždět. Například už včera v 17:23 to bylo k požáru živého plotu na ulici B. Smetany, později potom ve 22:44 hodin vytahovali osobní automobil v Ostrově. Dnes v 1:29 odstraňovali strom z vozovky v Horních Heřmanicích, ve 3:34 ve Výprachtice pomáhali s nasazením řetězů a zprůjezdněním komunikace. V 5:05 hodin odstraňovali strom ze silnice v Dolní Čermné.

Hasiči museli jet ke všem zásahům s velkou opatrností, silnice byly opravdu velmi kluzké. Ledovka lámala větve i celé stromy.

Varování meteorologů trvá až do dnešního poledne. Pozor si dávejte při chůzi i jízdě.

I nadále trvá nebezpečí lámání větví i celých stromů a stožárů elektrických vedení, trhání drátů elektrických vedení. Doporučuje se, pokud možno, nevycházet ani nevyjíždět autem. V případě nutnosti jízdy sledujte dopravní zpravodajství a jezděte mimořádně opatrně. Počítejte s výrazným prodloužením doby jízdy.

Z důvodu náledí a velké námrazy na stromech, kde by mohlo dojít k pádů větví a ohrožení bezpečnosti, je lanškrounský hřbitov dnes 3. prosince UZAVŘEN.

Marie Hrynečková
Zdroj: HZCR

Foto:
Zmrzlá voda vytváří zajímavé pohledy. Například stipa na kruhovém objezdu vypadá jako dílo mistra skláře.

View the embedded image gallery online at:
https://www.lanskrounsko.cz/cz/8318-led#sigProGalleria9c415336db

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.