Dobré odpoledne, je úterý 23.7.2019. Dnes má svátek Libor, zítra Kristýna.

181219 poliklinikaČást lékařů požaduje po městě Lanškroun přehodnocení projektu městské polikliniky na stávajícím místě. Jde přitom o stejné lékaře, kteří s projektem souhlasili a na základě jejichž požadavků projekt vznikal. Tuto změnu postoje vedení města vnímá jako nedodržení dohod a v případě zdržení začátku stavby bude po lékařích požadovat vyšší finanční spoluúčast na provozování budoucí polikliniky i na zajištění nejnutnějších oprav ve stávající budově, kde by bylo zachování provozu ve stávajícím stavu po delší dobu rizikové.


Projekt městské polikliniky vnímalo vedení města jako společný projekt města a lékařů, kteří se podíleli na jeho vnitřním uspořádání. Proto lékařům nabídlo velmi vstřícné podmínky, které se ani zdaleka neblíží tržnímu nájmu v takto atraktivní lokalitě centra města.

Realizace dalších projektů a studií s sebou ponese další významné náklady. V případě zdržení začátku stavby budou nutné také dílčí opravy ve stávající budově polikliniky, které ponese nejen město, ale také současní nájemníci – zdravotnické firmy podnikající v budově polikliniky. Politickou odpovědnost pak musí být připraveni převzít také zastupitelé, kteří boří projekt, který měl jasnou podporu v minulém zastupitelstvu, a který má většinovou podporu i v nově zvoleném zastupitelstvu.

Nerespektování demokratického hlasování a politikaření, které bude mít za následek nejen zvýšené finanční náklady, ale především prodloužení stavu zcela nevyhovujícího prostředí pro zdravotní péči, si budou muset obhájit před veřejností dotyční zastupitelé sami.

Modernizaci městské polikliniky připravuje vedení města od roku 2015. Modernizace má spočívat v postupném odbourání stávající budovy a na stejném místě vybudování nové budovy. K navrženému řešení byla společností LT Projekt vypracovaná studie, která je od 2.5.2016 veřejně přístupná na internetových stránkách města.

Na základě konkrétních požadavků lékařů byl vypracován projekt, který zcela odpovídá studii představené lékařům i široké veřejnosti před více než dvěma lety. Nejsložitější jednání probíhala s památkáři, kteří po zapracování svých požadavků odsouhlasili podobu budovy, a bylo vydáno stavební povolení, které nabude platnosti během několika dní.

S volební kampaní přišlo zpochybňování projektu, kdy Demokratické fórum vedené Jindřichem Markem začalo prosazovat „projekt“ na místě bývalého autodružstva. Přestože jeho zástupci používali vyjádření jako „chytřejší a levnější projekt,“ tak z pozdějších diskuzí vyplynulo, že autorem návrhu není architekt, projektant ani stavař, že navrhovaná budova neodpovídá územnímu plánu a nesplňuje ani základní zákonné normy. Pochopitelně tak dalo i nově zvolené zastupitelstvo zelenou projektu modernizace polikliniky na stávajícím místě. Projektu, který odpovídá všem předchozím dohodám. Projektu, který je po všech předchozích neúspěšných projektech poliklinik nejdál a v řádu několika měsíců by mohlo dojít k zahájení jeho realizace.

S žádostí o opětovné projednání a vypracování nové studie na místě bývalého autodružstva přišla nyní i část lékařů v čele s Vladimírou Reslerovou, Vladimírem Cvrčkem a Zbyňkem Černým. A to přesto, že tito, i všichni ostatní lékaři v minulosti vyjádřili souhlas s modernizací polikliniky na stávajícím místě a aktivně předkládali projektantům požadavky na zařízení svých ordinací. Opakuje se tak situace, která nastala po volbách v roce 2014, kdy lékaři zablokovali projekt polikliniky v lokalitě bývalé tržnice.

Rada města Lanškroun

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+6 #21 David V. 2018-12-22 15:25
Bubeníku, mate pravdu. Kdyby byli všichni jako vy, byl by možná starosta opravdu u toho ohne sám :D
-9 #20 bubeník 2018-12-22 14:38
David V. Nepochopil jste vůbec nic. Vy doufáte, že nám jako jsem já, čekáme na to, až nám město vystaví plácek na opékání buřtů. Právě že nás je fůra, co nemusíme milostivě čekat, až nám něco postaví město, my se postaráme sami. Ale já jsem asi pochopil Vás. A je to v pořádku, že je pár lidí jako Vy. Kdyby byli všichni jako já, byl by u ohně starosta sám, jako kůl v plotě.
+5 #19 David V. 2018-12-22 13:22
Vás jsem pochopil zcela dostatecne, bubeníku.
-4 #18 bubeník 2018-12-22 12:34
David V. Je vidět, že jste vůbec nic nepochopil. Právě celý vtip je v tom, že já si opeču buřta kde chci, kdy chci a hlavně s kým chci. Nemusím čekat, až mi to milostivě dovolí někdo z města. A nikdy bych tam nešel. Víte proč? Suché léto, zákaz rozdělávání ohňů, ale v zahradě, kousek od obydlených domů, vesele plápolá oheň. Co kdyby to udělal nějaký obyčejný smrtelník?
+7 #17 David V. 2018-12-22 11:19
Pro bubeníka: Ano, lékařů je asi nedostatek obecně. Nicméně lékaři, kteří mají své ordinace v budově polikliniky se s městem dohodli na pro ně velmi lukrativní podmínky. Z finančního hlediska pro město až nevýhodných. Je však evidentní, že městu jde na úkor zájmů finančních především o zájem veřejný, jednoduše řečeno minimálně o zachování stávající lékařské péče a služeb a současně o jejich modernizaci. Což je v tomto případě naprosto v pořádku. Chtěl jsem říct, že pokud by město vědělo, že tito lékaři již nemají zájem si v budově zrekonstruované polikliny dále pronajímat prostory k provozování svých ordinací, je dost času najít lékaře nové, kteří si prostory v moderní budově rádi za nabízených podmínek pronajmou. No, a ke Kultrunímu domu. Já jako občan Lanškrouna jsem minimálně 15 let slýchával, že je potřeba s tím něco udělat. Takže za mě má současné i minulé vedení města palec nahoru za to, že se do toho konečně pustilo. Když teď jedu okolo, tak musím uznat, že ta stavba vypadá velmi důstojně a líbí se mi to. Protože jsem člověk přející, tak rovněž doufám, že lidem jako vy město taky konečně někde postaví ten váš vysněný plácek, kde si budete moci opíct toho vašeho buřta. Hezké svátky :-)
-1 #16 bubeník 2018-12-22 10:07
Praktických lékařů je nedostatek. Proto některé kraje, města a obce se snaží praktické lékaře motivovat například finančně nebo nabídkou výhodného nájmu v dobře vybavené ordinaci /zatím zřejmě jde o dětské lékaře, ale všeho dočasu/.
-5 #15 bubeník 2018-12-22 09:45
Lékařům se to asi nelíbi z jednoho prostého důvodu. Aby město nepřevzalo polikliniku o několik měsíců později, včetně vad a nedodělků, jako KD.
+13 #14 David V. 2018-12-21 08:30
Takže pokud jsem to dobře pochopil. Někdo předloží “lepší a chytřejší projekt” na výstavbu polikliniky na zelené louce, který vlastně projektem není, jak je uvedeno v článku. Považuji za naprosto legitimní, že ten, kdo má v zastupitelstvu většinu prosadí to, s čím jde do voleb. Daleko smutnější mi však přijde, že vybraní lanškrounští lékaři se s městem předběžně domluví na budoucích podmínkách provozu a vybavení jejich ordinací v budově nově zrekonstruované polikliniky, a potom z nějakého záhadného důvodu začnou tento projekt zpochybňovat. Zajímalo by mě, o co tedy těm lékařům jde? Takové podmínky týkající se především nájmu a vybavení ordinací, jaké jim město nabídlo, by totiž jinde dostali jen velmi těžko nebo vůbec. Na druhou stranu, proč by se jich město mělo neustále doprošovat? Když se jim to nelíbí, ať si tito lékaři ordinace vybudují někde jinde a za své prostředky. Ale ať to městu hlavně dají včas vědět. Město má v krajním případě ještě relativně dost času najít lékaře nové a zajistit ekvivalentní lékařskou péči. Město má totiž v tomto případě novým lékařům co nabídnout.
-9 #13 bubeník 2018-12-20 18:29
Jirka : A kdo moudrý o tom rozhodl, že článek p. Skalického byl schizofrenický a chaotický. A nezajímá mě žádná komise ani redakční rada. Ta to pouze schválí. Ale jméno konkrétního člověka. To se sice nikdy nedozvíme, takže si můžeme myslet něco o cenzuře. No a pak tu máme dotazy a připomínky. Tam existuje někdo, kdo určí, který dotaz se zveřejní a který vymaže?
+10 #12 Jirka 2018-12-20 17:51
Cituji bubeník:
Citace:
Váš článek do městských novin byl odmítnut?

A nikdy nebyl nikomu článek do městských niovin odmítnut?
jestli máte na mysli schizofrenický chaotický výplod p.S, tak nakonec myslím také ne :lol: Ale tohle byl dotaz na Petromíra, jestli se nepletu, jeden o voze, druhý o koze