Dobré odpoledne, je úterý 23.7.2019. Dnes má svátek Libor, zítra Kristýna.

190111 turistiZdánlivě to je rutina. Tyto události se každý rok opakují. Ale při nich zároveň „ožíváme“: obnovujeme kontakt se známými místy a znovu se setkáváme s přáteli a nad tím vším je poezie a kouzlo Vánoc a přechodu do Nového roku. Jedna dobrá zpráva: organizovaných lanškrounských turistů přibývá, z poloviny to jsou mladší generace v turistických rodinách.

První akce v polovině prosince rekapitulovala uplynulý rok, přinesla představu o následujícím roce a poskytla příležitost ocenit turisty, ať už z pohledu jejich činností, nebo dosaženého věku. Byla to Výroční členská schůze KČT Lanškroun v úterý 13. prosince.

Z pozvaných zhruba 70 nejaktivnější členů odboru bylo přítomných 57.

Z úvodní zprávy předsedy Z. Šestáka: Náš odbor má nyní 230 členů, oproti počtu 217 o rok dříve. Dvě třetiny jsou senioři. Patříme mezi největší odbory pardubické oblasti. V roce 2018 jsme nabídli 45 jedno i vícedenních akcí. Každou středu vyrážejí senioři n tzv. KOLOVADLO, a tak sečteno máme za rok víc jak 100 akcí. Podle poslední statistiky (za rok 2016) 148 našich turistů soutěžilo o umístění v tabulce „Nejvýkonnější turista oblasti KČT Pardubický kraj“. Jen TK Synthesia Pardubice měla víc soutěžících (176). Za organizování a evidenci účasti a výsledků akcí patří velký dík Z. Svatošovi a V. Vávrovi. Letošní 50. Lanškrounská Kopa překonala všechna očekávání: 8 692 účastníků (z nich 2 147 na kolech). Pořádáme řadu akcí pro veřejnost a skupiny obyvatel, například „Čarodějnice“ na Loděnici, Mikulášská nadílka v Nepomukách a Zpívání koled. „Děti na vodě“ se věnují dětem ze ZŠ speciální Lanškroun a jejich protějškům ze zahraničí. Déle přispíváme k programu „Kavárničky dříve narozených“. Na rozsahu nabývají autobusové zájezdy se spoluúčastí veřejnosti, organizované Milanem Coufalem, nyní členem výboru KČT Lanškroun.

Zprávu o hospodaření přednesl pokladník Jan Kostelecký.

Následovalo ocenění členů KČT. K životnímu jubileu dostali keramické plakety: M. Vicanová, D. Weiserová, M. Morávek, B. Vaško a M. Pecháček. Čestné uznání KČT III. stupně, Veřejné uznání KČT s medailí, a další ocenění dostali J. Nováková, J. Skalický, M. Procházka, S. Šlezingerová, J. Pacovský, V. Vávra, J. Sedláková, E. Parent, J. Palcerová, J. Krejča, J. Kostelecký, J. Kohout, A. Kadlc. Čestné uznání obdržel M. Dařílek. Čestný odznak KČT dostali M. Kříž a V. Pavlas.

Z vystoupení hostů: Předseda oblastního výboru KČT Pardubický kraj Vlastimil Škvára ocenil práci lanškrounského předsedy a pokladníka a spoluúčast řadových turistů u přípravy akcí. V roce 2019 oslavíme 130 let české organizované turistiky. Pochválil naše značkaře a připomněl, že první značení turistických tras se v Čechách zavedlo v roce 1889. V novém roce 2019 proběhne celostátní konference KČT s úkolem schválit nové stanovy. Ty teď probírají všechny organizace KŠT. Lanškrounským turistům popřál úspěch při akcích roku 2019. Ocenil, že se turistům daří navštěvovat krásná místa „s dobrou partou“. Popřál úspěch příští Kopě.

Pan starosta Radim Vetchý poděkoval turistům za jich službu veřejnosti při oblíbených akcích, zejména při Kopě, ale i při zájezdech a výletech. Také za spoluúčast v partnerství s městem Dzierzoniow, jehož si váží i partnerští Poláci (akce Trakt nebo Cyklo Glacensis). Pochválil spolupráci při doprovodných akcích Kopy, například v kategorii Běh.

Závěrečná diskuse intenzivně probírala otázku registrování výsledků dosažených na elektrokolech.
V usnesení z konference se navrhuje soutěžit pouze účastí členů bez kilometrových výkonů.

***

 

Závěrem Vánoc, ve čtvrtek 27. prosince, jsme se sešli v poutním kostele Narození Panny Marie na Mariánské hoře, na již 27. ročníku Zpívání koled. Přišlo nás 340, z Lanškrouna i z přilehlých obcí.

Zpívali jsme za doprovodu varhan a hudební skupiny asi 15 koled, program moderovala Laďka Kotyzová a spolu s Jarkou Novákovou četly vánoční texty, z nichž upoutala vánoční píseň „Když je mi nejhůř…“ od Jiřího Suchého.
Novoročenku KČT Lanškroun na závěr rozdávali tři králové v kostýmech: Petr Kotyza, Karel Melezinek a Pavel Studený.

Sbírka vybíraná při odchodu ze Zpívání letos vynesla neuvěřitelných 24 tisíc korun, o 10 tisíc víc jak před rokem při obdobné účasti. Výtěžek je určený na podporu hendikepovaného Petra s vrozenými vadami, syna Marie Preclíkové z Dobré u Dobrušky.

Po skončeném Zpívání koled jsme sešli do Národního domu v Horním Třešňovci. Jeho krásný sál, během roku téměř nevyužívaný, místní Sokolové každý rok pro tuto příležitost připraví a tentokrát nám nabídli tři varianty oběda. Družnou besedu nám také tradičně zpestřovala turistická minikapela.

***

 

Před koncem roku, v neděli 30.prosince, míváme každý rok pěší Předsilvestrovský pochod na trase Magdalénský kostel – Krátký rybník – koupaliště – Třebovské chaty – Slunečný rybník – Eduardův pramen – hláska – Kypuše – s obědem v restauraci UP OBORA (my ze setrvačnosti říkáme „u Hurta“). Na cestu se vydalo 35 lidí a posezení u oběda si pochvalovali.

***

 

A na Nový rok, 1. ledna, proběhla jedna z nejzvláštnějších akcí roku, s názvem Novoroční zahájení – „Čtyřlístek“. Odehrává se každoročně odpoledne a navečer na malé mýtince asi v polovině Sázavského údolí za odbočkou na Nepomuky, kde se říká „U Drtiče“. Tentokrát to byl už 35. ročník.

Letos se nás sešlo 55, o trochu méně než obvykle, vzhledem k deštivému počasí. Ale všechny obvyklé náležitosti jsme zde měli, také přijeli dva jezdci na koních z Horního Třešňovce, sešly se rodiny s dětmi a panovalo družné prostředí při dobrém svařáku dovršené závěrečným osvětlením velkými prskavkami.

Slovo „Čtyřlístek“ znamená nalepovací odznáček vztahující se k podpoře budování cyklostezek vhodných pro hendikepované občany. Tradičně čtyřlístky prodává Jarka Nováková a letos prodej 50 odznáčků vynesl 1800 korun.

***

 

V sobotu po Novém roce, letos 5. ledna, bývá na programu první lanškrounský dálkový pochod roku. Jmenuje se Na Nový rok – první krok. Letos to byl již 38. ročník s účastí 58 turistů. Čtyři z nich šli trasu dnes již neobvyklou 100 kilometrů skládající se ze dvou etap – noční a denní, mezi nimiž je krátký odpočinek. Většina ale šla trasy pod 20 km. Tento dálkový pochod již po léta organizuje Milan Dařílek se svým synem. Základnou je Dělnický dům vybavený i prostorem pro odpočinek stovkařů.


***

 

A ještě dodejme, že se začíná odvíjet zimní turistický program orientovaný na běžky – před koncem ledna pořádáme již unikátní třídenní Přejezd Jeseníků, který v současnosti nemá v naší zemi rovnocennou akci. Přihlášených je 120 lidí, pojede se na klasických tratích.

K Přejezdu Jeseníků se ještě vrátíme podrobnou zprávou o jeho průběhu na začátku února.

 

Text: Jiří Kohout
Foto: Miroslav Böhm, Jiří Krejča, František Teichmann st., Jiří Kohout

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.