Dobré dopoledne, je pondělí 23.9.2019. Dnes má svátek Berta, zítra Jaromír.

190403 dodÚderem třinácté hodiny vstoupili do nového kulturního centra L´art v Lanškrouně první návštěvníci a od té doby proudily davy až do pozdních nočních hodin. Poslední komentovanou prohlídku ukončil starosta města Radim Vetchý ve 23 hodin. Nový kulturní stánek si prohlédlo přes 3200 lidí. Hodně se fotilo a natáčelo. 


Dojmy návštěvníků byly v naprosté většině velmi pozitivní, vyptávali se na kapacitu velkého sálu a zaujalo je, že lze měnit povrch i rozměry sálu, pódium, elevaci a dokonce i odstranit stěny do levého i pravého přísálí a tím zvětšit prostor tak, že pojme až 600 účastníků akce.

Někteří si trochu s rozpaky prohlíželi zdi z betonu a domnívali se, že budou ještě nějak povrchově upraveny. Líbily se jim ale stěny obložené běleným smrkovými deskami i umělecké prvky - skleněné plastiky Andrey Staškové, fotografie Ladislava Vlachynského, lustry pana Zimuly, z nichž ten nejobdivovanější nazval starosta s nadsázkou rozsypaným lešením (je zachycen na foto 3).

Ze zrenovované Langerovy vily byli nadšeni, obdivovali hlavně citlivě zrenovovaný (kdysi velký technický kabinet) salónek Rudolf, kde se podařilo zachovat zdobný plastický strop, parketovou podlahu, původní dveře i dřevěné obložení. Oceňovali, jak se podařilo skloubit starobylý strop s naprosto moderním lustrem.

Mnozí se pokoušeli najít místnosti, v nichž například v minulosti pracovali, či chodili do kurzů a kroužků. Vzpomínalo se na dobu, kdy byli mladí a do kulturáku chodili na pivo, skvělé jídlo a za nezapomenutelnými zážitky. S nostalgií listovali knihou "Příběh kulturního domu Lanškroun", kde na fotografiích poznávali původní podobu "jejich kulturáku", bývalé muzikanty a třeba i své sousedy.

Ve velkém sále probíhal po celou dobu hlavní program, v němž se představila místní hudební uskupení a v malém sále program pro děti. O ten byl velký zájem a tentokrát se tam díky bezbariérovosti budovy dostaly i maminky s kočárky.

První den provozu technicky velmi sofistikované stavby byl prověrkou, jak vše funguje. Menší problém nastal jen kolem sedmé hodiny večer, kdy se zasekla obslužná plošina z ulice Krátké. Technici jej však vyřešili s tím, že vystoupení Big Bandu a Zuzany Mikulecké s Iljou Michalcem se asi o hodinu posunulo.

Při poslední z komentovaných prohlídek dostal starosta dotaz, zda byl v souvislosti s opravou vily uložen do věžičky nějaký vzkaz pro budoucí generace. "Když se věžička opravovala, náš předpoklad byl, že v báni něco bude. S velkým zklamáním jsme zjistili, že tam nic není. Aby nebyly další generace zklamané, tak při opravě báně jsme do ní vložili platné mince, Městské noviny a dopis s vysvětelním proč jsme se k opravě odhodlali, jaký je záměr, kdo je autorem a kdo projekt zrealizoval," odpověděl Radim Vetchý.

Už 5. dubna jste zváni do L´art centru na komedii Moje hra s Jiřím Bartoškou v hlavní roli.

Marie Hrynečková

 

 

1 až 9 - Novou budovou kulturního domu L´art a zrenovovanou vilou prošlo přes 3200 návštěvníků. O komentovanou prohlídku byl velký zájem, starosta Radim Vetchý návštěvníky provázel až do pozdních nočních hodin.
9 - Kniha "Příběh kulturního domu Lanškroun" návštěvníky zaujala.
10 a 11 - ZUŠ J. Pravečka¨
12 - Dou NaBoso - Simona Oláhová, Aneta Vavřinková
13 - Notičky - dětský pěvecký sbor při ZŠ Dobrovského
14 - Myšák Pišta - Divadélko U dvou sluncí
15 - V malém sále probíhalo také malování na obličej
16 - Kapela Po přechodě
17 - Návštěvníci chvíli poseděli při sledování programu
18 - Big Band Lanškroun
19 - Recitál Zuzany Mikulecké za doprovodu Ilji Michalce

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+11 #1 David V. 2019-04-04 12:25
Čekání na Big Band se ale vyplatilo. Stálo to za to. Byl to moc pěkný koncert. :-)