Příjemnou noc, je sobota 18.1.2020. Dnes má svátek Vladislav, zítra Doubravka.

190502 tukyLidé v Lanškrouně mohou nosit použité oleje a tuky do speciálních tukových popelnic. Od začátku března jich je v ulicích dvacet. Město už je tak připraveno na novelu zákona, podle které bude od ledna 2020 zajištění sběru použitých tuků pro obce povinné.

Nejjednodušším způsobem je pro sběr tuků použít obyčejnou uzavíratelnou PET lahev. Výhodou je snadná manipulace a zamezí se znečištění speciální nádoby a případnému rozlití oleje. Za nevhodné se považují skleněné nádoby. Do popelnic lze také dávat zbytky ztužených tuků, sádla, másla, palmového tuku apod. Do sběrné nádoby naopak nepatří minerální motorové oleje, které se stále likvidují jako nebezpečný odpad.

Kuchyňské tuky a oleje nepatří podle zákona do kuchyňské výlevky ani do záchodu. Při ochlazení vytváří tuky hrudky, které na sebe nabalují další nečistoty a usazeniny a vytvářejí tak v odpadních rourách odolný povlak. Někdy se může stát, že se v kanalizacích objeví tzv. tuková kra, která kanalizaci ucpe a neuvolní ji, dokud ji specializovaná firma neprošťouchne.

Pavlína Hajzlerová

Rozmístění nádob v Lanškrouně:
Sběrný dvůr: ul. Nádražní 33 (2 kusy)
Sběrné místa: ul. Nerudova, ul. Rybniční, ul. Polní, sídl. Dvorské Lány, obec Dolní Třešňovec, ul. Krátká, ul. Janáčkova, ul. Mánesova, ul. Seifertova, ul. Vančurova III, Pivovarské náměstí, ul. 5. května, ul. Kežmarská, ul. Dobrovského, ul. Na Výsluní, ul. Na Větru, ul. Na Náhonu, ul. Na Valech

 

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.