Dobré odpoledne, je úterý 23.7.2019. Dnes má svátek Libor, zítra Kristýna.

190516 malichDalším z východočeských umělců, kterému byl věnován slavnostní podvečer 16. května v rámci cyklu Naši významní krajané, byl malíř a sochař Karel Malich. V sále lanškrounského zámku byly vystaveny originály dvou obrazů (Za stolem, Světlo) zapůjčených ze soukromých sbírek a jeden trojrozměrný objekt nazvaný Energie.

Tato plastika reprezentovala jeho rozsáhlou tvorbu objektů z drátu, v nichž se snažil zachytit proudící světlo a neustávající tok energie. Právě drátěné plastiky proslavily Karla Malicha po celém světě.

Akci připravilo městské muzeum ve spolupráci s galeristou (Praha a Litomyšl) Zdeňkem Sklenářem. Ten se s dnes 95letým umělcem osobně zná a podílel se na přípravě jeho největší retrospektivní výstavy v Jízdárně pražského Hradu v roce 2013, kterou navštívilo přes 40 tisíc lidí. Právě film z instalace této ojedinělé výstavy nazvaný Malich na Hradě zhlédli návštěvníci večera spolu s dalším filmem režiséra Martina Dostála Prostě se to děje.

Karel Malich se narodil v roce 1924 v Holicích, dnes žije v Uhříněvsi. Svoji uměleckou tvorbu uzavřel asi před dvěma roky.

Marie Hrynečková

Více o Karlu Malichovi v článku Marie Borkovcové:
https://www.lanskrounsko.cz/cz/8690-malich

 

Foto:
1 - Originály Karla Malicha "Za stolem" a "Světlo".
2 a 3 - Plastika z drátu nazvaná "Energie"
4 - Ředitelka muzea PaedDr. Marie Borkovcová a galerista Zdeněk Sklenář, který detailně představil Karla Malicha a jeho dílo.
9 - Martin Kolář, režisér obou promítaných filmů.
10 a 11 - Karel Malich (záběry z filmů)

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.