Dobré dopoledne, je pondělí 23.9.2019. Dnes má svátek Berta, zítra Jaromír.

190519 kvetinyV pátek začali pracovníci Technických služeb osazovat kruhový objezd. I tentokrát vybrali více než deset různých druhů květin, jež budou hrát bílými, žlutými, oranžovými a purpurovými odstíny. Zvoleny byly rostliny nenáročné na zálivku.


Jedná se o žlutý a oranžový hledík (Antirrhinum majus), světle žlutou a čokoládovou třapatku srstnatou (Rudbeckia hirta), bílou Petunii, purpurový dochan (Pennisetum glaucum), stříbrný starček (Senecio bicolor), stipu, pestrovku kulovitou v bílé barvě (Gomphrena globosa), bílý svíčkovec (Gaura lindheimeri), tzv. aztécké zlato (Sanvitalia procumbens) a směs barev ostálek (Zinnia elegans).

Na ostrůvky, které v létě vysychaly, byly mezi kamínky vysazeny trvalky. Je to směs skalniček kvetoucích žlutě, červeně a fialově. Před nimi, aby to nebyl jen záhon měsíčku lékařského, jsou letničky z přímého výsevu - vitálka (Sanvitalia procumbens), sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) a hnědočervený afrikán (Tagetes tenuifolia).

"Letošní výsadbu v Lorencově aleji ovlivní kopání sítí pro T-mobile, práce začnou bohužel v době vegetace, tj. asi v polovině června, takže jsme záhony ani neupravovali," vysvětlil zahradník Miroslav Svoboda. Kopáním mají být postiženy téměř všechny travnaté plochy v okolí kruhového objezdu, celý záhon mezi kruhovým objezdem a parkovištěm Lidlu na straně u tržnice a převážná část na straně u Lidlu. Záhony podél silnice od Lidlu ke křižovatce u Penny jsou osety měsíčkem lékařským.

Upraven a osázen květinami bude i kruhový záhon pod Kauflandem.

Dva záhony na náměstí před lékarnou "U milosrdného samaritána" budou osázeny květinami převážně bílé, purpurové a fialové barvy doplněné stříbrnými listy. Najdeme zde bílý hledík (Antirrhinum majus), fialový sporýš argentinský (Verbena bonariensis), fialové jiřiny (Dahlia), tzv. stříbrnou mlhu (Euphorbia hypericifolia), bílý svíčkovec (Gaura lindheimeri), stříbrný list Helichrysum microphyllum, purpurový list povíjnice (Ipomoea batatas), bílou petunii (Petunia hybrida miliflora), purpurový dochan klasnatý (Pennisetum glaucum), fialový nestařec americký (Ageratum houstonianum), fialovou šalvěj (Salvia farinacea), stříbrnou okrasnou travinu se sametovými zaječími ocásky (Lagurus ovatus) a bílou ostálku (Zinnia marylandica).

Záhony na náměstí hodně trpí tím, že jsou v nich venčeni psi, a to i přes upozornění že jsou záhony chemicky ošetřeny.

Do závěsných květinářů na sloupech veřejného osvětlení na náměstí byla vyseta směs petunií.

Výrazné škody na výsadbě vznikly v minulosti u zmrzlinového stánku, kde lidé bezohledně pošlapali květiny když si krátili cestu přes křižovatku. Aby uchránily zbytek výsadby, oddělily Technické služby posezení před stánkem od záhonu drátěným plotem a lany. Plůtek by měl postupně porůst popínavkami jako jsou hrachor a svlačec, které vytvoří stěnu bránící vstupu do záhonu.

Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.