Dobré dopoledne, je pondělí 23.9.2019. Dnes má svátek Berta, zítra Jaromír.

190416 letciMěstská knihovna Lanškroun srdečně zve na přednášku PhD. Daniela Švece „ČS. LETCI V RAF“ ve středu 12. června v 17 hod., která je zaměřena na čs. letce, kteří se nejrůznějšími cestami snažili bojovat proti okupantům naší země. Časová linie začíná událostmi let 1938 a 1939, pokračuje Mnichovským diktátem a zabráním zbytku Československa, a končí poúnorovými událostmi.

Zvláštní pozornost bude věnována čtyřem z mnoha jedinečných a často velice krutých životních příběhů. Mimo generálporučíků a legend československého letectva Františka Fajtla a Františka Peřiny budou zmíněny i tragické osudy armádního generála / Air marshala RNDr. Karla Janouška a plukovníka in memoriam Františka Truhláře.

PhDr. Daniel Švec je lektorem českého jazyka Univerzity Karlovy a soukromým historikem, řádným členem Společenstva letecké historie a spolupracuje s KHV Czech Spitfire Club. Je autorem knihy „Jsme napadeni...“, která je věnována životnímu příběhu plk. Karla Bečváře, DFC. Na začátku letošního roku byla vydána jeho kniha k poctě řady letců z Karlovarského kraje „V oblacích i na zemi“. Často také publikuje v místních periodicích.

„Existuje velké množství životních osudů. Každý z nich je jedinečný. Je prakticky nemožné je vylíčit, natož prožít, procítit. I přesto bychom se o to měli nějakou měrou pokusit.
Málokterý národ světa dluží tak mnohé tak malé hrstce jednotlivců. Ač by tento upravený výrok W. Churchilla mohl být pravdivý na více místech světa, je více než pravdivý pro československé příslušníky britského Královského letectva za druhé světové války.
Svou činností chci tyto dlouho opomíjené a zapomínané hrdiny připomínat a v případě mladší generace i představovat. Mají nám co říci – i po tolika letech.“ PhDr. Daniel Švec (https://danielsvecraf.webnode.cz/)

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.