Dobrý podvečer, je úterý 21.1.2020. Dnes má svátek Běla, zítra Slavomír.

190901 kopaDruhý zářijový víkend je v Lanškrouně tradičně zasvěcen dálkovému pochodu a městským slavnostem. Přes osm tisíc nadšenců pěší i cyklo turistiky se v loňském roce zúčastnilo jubilejního 50. ročníku dálkového pochodu Lanškrounská KOPA. Opět po roce se sejdeme, abychom si společně užili 51. ročník a dvoudenní program městských slavností.

Kopa již dlouhou dobu není událostí pouze pro obyvatele města, ale získala si přízeň širokého okolí.

 

Novinky
Pro letošní ročník je připraveno několik novinek. Jednou z nich je stále oblíbenější fotokoutek, jehož služby mohou využít účastníci pochodu u lanškrounských rybníků. Nepřijdou zkrátka ani lenošivější povahy, jelikož stánek bude odpoledne přemístěn na náměstí J. M. Marků a bude zde po celou dobu doprovodného programu. Na náměstí Aloise Jiráska bude připraveno posezení.

 

Trasy
„Pro účastníky pochodu nabízíme 7 pěších tras od nejkratší 5 km až po nejdelší 100 km a pro cyklisty 6 tras od 20 km po 110 km. Pěší trasy 5, 10, 15 km procházejí tradičním pohádkovým lesem. Doufáme, že ani 51. ročník Lanškrounské KOPY nezklame své příznivce a nabídka pěších a cyklistických tras v krásném okolí Lanškrouna potěší všechny milovníky turistiky,“ zve Zdeněk Šesták, předseda odboru Klubu českých turistů Lanškroun.

 

Kulturní program
„Kulturní centrum Lanškroun se na přípravě městských slavností podílí zajištěním kulturního programu na náměstí J. M. Marků v pátek a v sobotu. Snažíme se program sestavit tak, aby byl co nejpestřejší a zasáhl co nejširší cílovou skupinu návštěvníků. Na letošním ročníku se představí děti ze základních škol z Lanškrouna a okolí, taneční uskupení  Domu dětí a mládeže DAMIÁN a soubor Sluníčko. Z hudebních produkcí se můžeme těšit na ústeckou Těžkou dobu, lanškrounský Session band, VaŤák – Kabát revival, AC/DC revival, Hadron, country kapelu Madam Evelyn, dechovou hudbu Lanškrounská 12, slovenskou kapelu Hrdza, Ukulele Orchestra jako Brno, Hanu Holišovou & New Time Ochestra. V pátek večer bude hlavní hvězdou skupina Alkehol, v sobotu pak Slza a Janek Ledecký s kapelou. Chybět nebude ani tradiční ohňostroj,“ doplňuje Markéta Staňková, ředitelka kulturního centra.

 

Pořadatelé
„Za přípravou pochodu a městských slavností je ukryto mnoho práce, kterou návštěvník Kopy nemůže postřehnout. Sotva skončí jeden ročník, pořadatelé už přemýšlí nad dalším. Kopě nevěnují svůj volný čas jen druhý víkend v září, ale celý rok. Mé poděkování patří celému organizačnímu týmu - turistům, kulturnímu centru, zaměstnancům městského úřadu, městské policii, technickým službám a všem ostatním, kteří se podílejí na přípravě 51. ročníku Lanškrounské KOPY. Lidem, bez kterých by nebyl tím, čím je.  Věřím, že v programu si každý dokáže najít to své, ať už má srdce rockera nebo je milovníkem jazzu. Doprovodný program by samozřejmě nemohl být takto bohatý bez významného přispění sponzorů, kterým za to děkuji. Přeji všem účastníkům dobrou náladu a nevšední sportovní i kulturní zážitek,“ říká místostarosta Miloš Smola.

 

Soutěž o koloběžku Crussis
Kopácká soutěž je již tradicí, která nesmí chybět. V letošním roce pořadatelé vyhlašují soutěž „Nejoriginálnější pozvánka na KOPU“. Staňte se na chvíli herci a kreativci a zašlete nám fotografie či videa, kterými pozvete své známé a kamarády na Lanškrounskou KOPU, nebo jak se na KOPU připravujete a těšíte. Fantazii se meze nekladou. Svá díla můžete už nyní zasílat na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Porota složená z pořadatelů dálkového pochodu a městských slavností vybere nejnápaditější fotografie a videa a jejich autoři budou oceněni při vyhlašování výsledků soutěže v sobotu 14. září v odpoledních hodinách. Výherce odjede na koloběžce značky Crussis. Uzávěrka soutěže je v pátek 13. září ve 20 hodin.

 


Sponzoři
Město Lanškroun děkuje všem společnostem, které podpořily dálkový pochod Lanškrounská Kopa i Městské slavnosti: fortell, Stepa, Bromach, SAPA LPJ, JCEE, Jatka Lanškroun, Pardubický kraj, Komfi, astur & Qanto, Melitrade a.s., HaS Lanškroun, MAN s.r.o. a Ador CZ. Hlavním partnerem sobotního programu je společnost ORPA Papír a.s., která přispěla částkou 300 tisíc Kč.

 

Historie společnosti ORPA papír a.s.
Historie společnosti sahá až do roku 1884, kdy pan Moritz Pam založil firmu „M. Pam & Co“, která se začala zabývat výrobou papírových dutinek a cívek v Lanškrouně. Výroba byla zahájena v malé dílně na 16 strojích, kde pracovalo 6 pracovníků 6 dní v týdnu a 13 hodin denně. Již v roce 1890 bylo ve firmě zaměstnáno 260 dělníků. V té době začala i stavba nové výrobní haly se zámečnickou a impregnační dílnou a sušárnou výrobků. Pozdější společníci firmy, synové Morice Pama zvolili pro označování svých výrobků symbol PACO (kombinaci písmen z označení firmy Pam & Co.)
Jako jediná továrna v Evropě se společnost v roce 1906 začala specializovat na impregnované a lakované dutinky.
V roce 1929 byla vystavěna nová kotelna s komínem, který se s výškou 65 m stal dominantou Lanškrouna.
V roce 1931 pan Theodor Pam (jeden z pěti synů Moritze Pama) vynalezl bakelizovatelné provedení cívek chráněné značkou „Paco“.
V období socialismu se národní podnik několikrát přejmenoval a stal součástí různých celků. V této době měl i tisíce zaměstnanců a až 5 odloučených závodů s centrálou v Lanškrouně.
V roce 1994, tedy 5 let po sametové revoluci, byl podnik privatizován a pojmenován ORlické PApírny, ze kterých následně v roce 2002 vznikla společnost ORPA, a.s.
Od roku 2007 byla firma přejmenována na dnešní název ORPA Papír a.s. V současné době má ORPA dva výrobní závody,  a to v Lanškrouně (100 zaměstnanců) a v Hostačově (40 zaměstnanců).

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

-3 #2 bubeník 2019-09-13 12:18
A zas nějací chytrolíni jsou přesvědčeni o tom, že když toto udělám, tak je to špatně a samozřejmě mi neporadí co mám udělat, aby to bylo dobře - ale můžu všechny chytráky ubezpečit, že tohle je výrok z loňska. U myslivců z Albrechtic si dali něco k jídlu a pak se usnesli na tom, že než poslouchat tenhle kravál, odcházejí na zahradu opékat makrely. Asi tak.
-3 #1 bubeník 2019-09-11 21:53
Vyhledám mysliveckou kuchyni myslivců z Albrechtic, dám si něco dobrého k snědku a odcházím. Někam, kde nemusím poslouchat kravál těch profesionálních kapel.