Dobrý podvečer, je neděle 20.9.2020. Dnes má svátek Oleg, zítra Matouš.
redakce@lanskrounsko.cz

191230 bezdomovciPřed vánočními svátky se objevila na Facebooku fotka z chatové oblasti u Lanškrouna, kde došlo k znečištění zeminy neznámou látkou s dotazem, zda někdo ví, co se na pozemku stalo. O vysvětlení jsme požádali krajskou tiskovou mluvči hasičů Vendulu Horákovou, která odpověděla:

Dne 20. prosince před 15 hodinou vyjela jednotka hasičů ze stanice Lanškroun na nález neznámé látky v jedné ze zahrad v chatové oblasti Lískový kopec.

Na místě byla průzkumem zjištěna černá lepkavá hmota, která byla rozlita po zahradě zahradní konví, místy zasypána hlínou a místy překryta plachtou. Na místě již byla hlídka městské policie, která již kontaktovala pracovnici Životního prostředí města Lanškroun. Na zahradě se nacházel odstavený karavan a k němu plachtová přístavba. Dle zjištění se uživatel nacházel mimo pozemek. Nebyla nalezena žádná originální nádoba od rozlité hmoty. Jednotka provedla ohrazení zasaženého prostoru výstražnou páskou a po příjezdu pracovnice odboru životního prostředí, která rozhodla, že prostor bude sanován odbornou firmou, jí místo předala.

Dále, po dohodě s pracovníkem životního prostředí a sanační firmou, jednotka hasičů z Ústí nad Orlicí provedla průzkum zasaženého pozemku, měření koncentrace neznámé látky v ovzduší a odběr vzorků použité látky v ochranných oblecích s dýchacím přístrojem. Bylo nalezeno nářadí, kterým uživatel pozemku prováděl rozlévání neznámé látky po pozemku a prázdná 10 litrová nádoba EPOXYDEHETU. Odebrané vzorky byly následně odvezeny na expertízu do IOO HZS ČR Lázně Bohdaneč.

Dále bylo zjištěno, že neznámou látku našla dotyčná osoba ve 200 litrovém neoznačeném sudu, při úklidu pozemku. Na zasaženém pozemku bylo rozlito cca 180 litrů neznámé látky.

Sanaci zasažené půdy a likvidaci zbytků neznámé látky v neoznačeném sudu provedla firma. Jiné nebezpečné látky na tomto pozemku nebyly nalezeny.

por. Bc. Vendula Horáková
komisař - krajská tisková mluvčí
Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje

 

 

Snímek místa, kde byl pozemek znečištěn, poskytl uživatel Facebooku Salomon Amar.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.