Dobrý večer, je neděle 20.9.2020. Dnes má svátek Oleg, zítra Matouš.
redakce@lanskrounsko.cz

200101 ohnostrojPřesně o půlnoci 31. prosince ozářil nebe silvestrovský ohňostroj. Lidé, stejně jako loni, přišli přivítat Nový rok na náměstí J. M. Marků. Ještě dlouho poté ale zněly Lanškrounem petardy soukromých ohňostrojů v různých částech města.

Foto: Pavlína Hajzlerová a Matěj Brýdl

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+4 #8 Pavel 2020-01-03 12:27
Janouch: kdyby to trvalo krátce, ono to bouchalo od cca 23:45 do 00:30 v jednom kuse. Zvířata reagují jinak na hluk a jinak na výbuchy, mají to v genech. Je to jenom o zdravém rozumu
+1 #7 bubeník 2020-01-02 22:11
V žádném příspěvku není ani zmínka o plošném zákazu. Jestli ohňostroj bude nebo nebude, musí posoudit každý úřad sám. Pokud má dost financí a občané jsou ochotni vdechnout všechny chemikálie, které spadnou, vůbec nic nebrání tomu, aby bylo na náměstí veselo /některé chemikálie použité při ohňostroji: těžké kovy, arzén, dioxiny - 70x jedovatější než kyanid draselný atd/. Takže znovu - jsem proti celoplošným zákazům, příjemnou zábavu a hlavně zhluboka dýchat.
0 #6 Tomáš Janouch 2020-01-02 19:48
Podle televizních záběrů to byl v Praze na Václaváku slušný mazec, hlava na hlavě, mezi tím lítaly rachejtle, a "nejlepší" byl ten kočárek s dítětem, kde celý spodní prostor od košíku ke korbě byl napěchován výbušninami :-( Přesto moc nechápu, proč zde řešíte pražské labutě, když troleje tu nemáme a lanškrounským kačenám se nic nestalo. Rachejtle na Silvestra bych rozhodně plošně nezakazoval. Vzpomeňte si, že za socialismu to bylo zakázané, a přesto jsme v každých zprávách slyšeli a někteří i viděli (kdo měl tv), jak podomácku vyráběná rachejtle někomu utrhla prsty atd. Na rozdíl od různých kulturních akcí je toto skutečně jen jednou za rok a v pevném termínu, poměrně krátce, takže se na to dá i připravit. Z pohledu ohrožení zdraví a majetku pak jde hlavně o to, co odpalovat a kde. Když nezletilé děti odpalují bez dozoru "kompakt" na hrbolatém trávníku, kde se jim převrhne, kousek od aut, cest a mezi domy, není to chyba Silvestra ani té pyrotechniky. Když dodržíte pravidla, tak než po pár výstřelech rachejtlí, vám bude spíše "zvonit v uších" po návštěvě náměstí o městských slavnostech při Kopě. Co se týká ochrany zvířat a hluku u rybníků, tak různé hudební produkce dlouho do noci v jejich těsném okolí (disko na Knoflíku, občas koncert u Hurta...) nevadí?
0 #5 bubeník 2020-01-02 10:53
Záchranná stanice Praha po oslavách Silvestra. Jedna labuť narazila do trolejového vedení a rozbila si hlavu. Jedna má utržené křídlo, další se nemůže postavit. Několik dalších ptáků má jen drobná poranění a budou ošetřeni. Je pravděpodobné, že se další zranění ptáci najdou během příštích dní, někteří se nenajdou vůbec a zahynou, případně je něco chytí. Ovšem noviny přinesou zprávu, s jakým nadšením byl přivítán rok 2020.
+5 #4 bubeník 2020-01-01 13:26
Pavel - ani kasičky nic neřeší. V současné době se už konečně někomu rozsvítilo v makovici a je snaha ohňostroje zrušit úplně. Ty peterdy jsou skutečně plné chemikálí, které se po použití snášejí zpět k zemi a lidé dole je dýchají. Taky dělají pořádný rámus a trpí tím domácí zvířata, která mají mnohem citlivější sluch než lidé. O zraněných ptácích jsem už psal, a v poslední době zjišťují lékaři hodně případů ztráty sluchu u mladých lidí. A zakázat ohňostroje zákonem, není zrovna nejlepší řešení. Kde mají zastupitelé a občané v hlavě mozek, tak tyhle hlouposti zruší a je pokoj. Tož tak.
+3 #3 Pavel 2020-01-01 09:28
Je jedno řešení: Pokud úchylové nemohou bez světýlek a ran být, tak ať dávají peníze, které by jinak za ty krámy utratili, do kasičky ve městě a město za vybrané peníze udělá jeden oficiální , kvalitní, ale krátký ohňostroj
+7 #2 bubeník 2020-01-01 09:13
Pavel. V Lanškrouně sice možná najdou odvahu, ale nezakážou, protože radní uvažují politicky. V mnoha městech už od pořádání ohňostrojů upouští, takže když nikde nebude ohňostroj široko daleko od Lanškrouna a v Lanškrouně bude, sjedou se lidé z širokého okolí, protože si přece nenechají ujít tu příležitost, nechat na sebe spadnout všechny ty sajrajty, kreré ohňostroje obsahují. Nebudu zdržovat, zájemcům doporučuji vyhledat na intarnetu. V Praze po takovém představení padaly zkrvavené labutě. Tož tak.
+22 #1 Pavel 2020-01-01 09:01
Snad radní najdou odvahu a zakážou tohle bouchací magoření minimálně v oblasti rybníků."Čím víc petard, tím víc retard"