Lanškrounsko

Praktičtí lékaři z regionu jsou ochotni ve svých ordinacích očkovat proti covid-19

Praktičtí lékaři z regionu jsou ochotni ve svých ordinacích očkovat proti covid-19

01. 03. 2021 53x

Začátkem března se mohli praktičtí lékaři přihlásit, zda budou mít zájem očkovat své pacienty proti covid-19. Z regionu Lanškrounsko jsou ochotni se do očkování zapojit níže uvedení praktičtí lékaři. ...

Pozvánky

Knihovna otevírá knihokénko

Knihovna otevírá knihokénko

16. 02. 2021 307x

Milí čtenáři,s radostí vám sdělujeme, že od úterý 16. února otevíráme knihokénko. Jak bude fungovat?

Orlickoústecko

Na Dolní Moravě jezdí lanovka, ale jen pro běžkaře a pěší

Na Dolní Moravě jezdí lanovka, ale jen pro běžkaře a pěší

11. 02. 2021 543x

Pěší, běžkaře a skialpinisty přepravuje ode dneška lanovka na Dolní Moravě. Provozovatelé střediska jsou toho názoru, že vládní opatření neporušují: „Provoz pro lyžaře na sjezdových tratích je nadále uzavřen. Lanová dráha je smluvně v provozu v rámci dopr...

Tentokrát je hádanka opravdu těžká a určená pro pamětníky. Objekt s vyobrazeným dřevěným štítem byl součástí významného místa, dnes je už ale zbourán. Pamatujete si kde stál?

 

Překvapivě rychlé reakce na zveřejněný detail altánku patřícího k Erxlebenově lékárně! Za správné odpovědi na Facebooku děkujeme Pavlu Reslerovi, Petru Kubínovi, Žanetě Hru, Lence Hubálkové a Lucii Haukové.

Erxlebenova lékárna, vzácný empírový dům, byla postavena v roce 1794 chemikem, lékárníkem, botanikem a textilním podnikatelem Christianem Polykarpem Erxlebenem (1769-1831). Ten v místě mezi nynějším Pivovarským náměstím a ulicí Na Valech postavil lékárnu U milosrdného samaritána, která měla v Lanškrouně neobvyklou architekturu. Při ní vybudoval také malou botanickou zahradu, jejíž součástí byl i altánek. Přestože lékárna byla vyhlášena nemovitou kulturní památkou, byla v roce 1991 soukromým majitelem, který zde chtěl údajně postavit prodejnu obuvi, zbořena. Na jejím místě byla později jiným vlastníkem postavena administrativní budova firmy SPEKTRUM CZ, nynější Melitrade a.s.

Text: Marie Hrynečková
Snímky 1 až 6 poskytl Stanislav Vimr