Lanškrounsko

Praktičtí lékaři z regionu jsou ochotni ve svých ordinacích očkovat proti covid-19

Praktičtí lékaři z regionu jsou ochotni ve svých ordinacích očkovat proti covid-19

01. 03. 2021 57x

Začátkem března se mohli praktičtí lékaři přihlásit, zda budou mít zájem očkovat své pacienty proti covid-19. Z regionu Lanškrounsko jsou ochotni se do očkování zapojit níže uvedení praktičtí lékaři. ...

Pozvánky

Knihovna otevírá knihokénko

Knihovna otevírá knihokénko

16. 02. 2021 307x

Milí čtenáři,s radostí vám sdělujeme, že od úterý 16. února otevíráme knihokénko. Jak bude fungovat?

Orlickoústecko

Na Dolní Moravě jezdí lanovka, ale jen pro běžkaře a pěší

Na Dolní Moravě jezdí lanovka, ale jen pro běžkaře a pěší

11. 02. 2021 543x

Pěší, běžkaře a skialpinisty přepravuje ode dneška lanovka na Dolní Moravě. Provozovatelé střediska jsou toho názoru, že vládní opatření neporušují: „Provoz pro lyžaře na sjezdových tratích je nadále uzavřen. Lanová dráha je smluvně v provozu v rámci dopr...

Vydatný pramen pitné vody, vyvěrající ze země u hráze dnešního Slunečního rybníka, byl znám odedávna. Říkalo se mu Vápenný pramen, protože byl upraven z bělošedých opukových kamenů.
Roku 1861 jej náročným způsobem přestavěli lanškrounští ostrostřelci a nazvali po svém hejtmanovi Eduardu Erxlebenovi - Eduardovým pramenem.


Pověst o prameni: Před třicetiletou válkou žil v Ostrově bohatý a lakomý sedlák. Své bohatství prý ukryl v Eduardově prameni. Po smrti musel potopený poklad hlídat v podobě trpaslíka. Vysvobodit ho může jen ten, kdo peníze využije na humanitární účely.

Zajímavost
Vyvěrá v údolí lesa Obora pod Slunečním rybníkem. Jeho původní název byl Vápenný pramen. Později byl pojmenován po bývalém veliteli střeleckého spolku, purkmistru a lékárníkovi Eduardu Norbertu Erxlebnerovi, který proslul i jako významný botanik. Na lavičce u pramene prý často odpočíval.

Před třicetiletou válkou žil v Ostrově bohatý a lakomý sedlák. Své bohatství prý ukryl v Eduardově prameni. Po smrti musel potopený poklad hlídat v podobě trpaslíka. Vysvobodit ho může jen ten, kdo peníze využije na humanitární účely.

Zdroj: www.lanskroun.eu