12. listopad až 29. leden - Výstava Václava Jiráska Obrazy NdB

12. listopad - Výstava Václava Jiráska Obrazy NdB

Vernisáž výstavy Václava Jiráska Obrazy NdB (Národní divadlo Brno) se koná v sobotu 12. listopadu v Multifunkčním centru LArt od 17 hodin.

Úvodní slovo kurátorka výstavy Dita Hálová. Hudební vystoupení skupina NEXT LEVEL. Výstava je otevřena v průběhu konání akcí a potrvá do 29. ledna 2023.

Výstava Václava Jiráska (*1965, Karviná) byla poprvé prezentována v brněnském divadle Reduta. Rekapituluje vizuály premiér Činohry NdB pro sezonu 20/21, ve které je vizualita postavena na konfrontaci tradičního obrazu divadla v kontrastu s dnešní všední realitou. Svět divadla je zde zastoupen postavou herce uneseného z jeviště a násilně implantovaného do prostředí současných společenských problémů.

Jirásek tak hledá paralely mezi dominantními motivy divadelních her a fádními obrazy současného světa. Každodennost převádí do vizuálního podobenství. To se stává se pozadím, podivnou nechtěnou a znepokojivou kulisou pro divadelní postavu, potažmo herce.

Na výstavě se objevují částečně varianty fotografií, které se na plakáty ve výsledném výběru nedostaly a moodboardy (inspirační koláže), útržkovité a mozaikovité seřadiště nápadů z příprav na fotografování. Pracovní poznámky, ve kterých autor hledá vizualizaci vybraných motivů z divadelních her a odkrývá fragmentární vidění, které práci prezentuje ve stavu zrodu.

Bonusem výstavy je také pohled do zákulisí focení plakátů sezony 21/22, které Václav Jirásek Vytvářel pro všechny tři soubory Národního divadla Brno.

Václav Jirásek vystudoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze (1984–1990), byl zakládajícím členem umělecké skupiny Bratrstvo (1989–1994). Od roku 1990 úspěšně prezentuje vlastní fotografickou tvorbu příležitostnými samostatnými výstavami, častěji podílem na společných výstavách, a to doma i v zahraničí. Jiráskova tvorba zahrnuje především inscenovanou fotografii, portréty a krajiny. Součástí jeho práce jsou dlouhodobé projekty, v nichž mu coby námět výrazného výtvarného projevu slouží jevy na okraji společenského zájmu, což je čitelné např. na dokumentaci kostnice v Kutné Hoře – Memento mori (s Ivanem Pinkavou a Robertem V. Novákem, 1995) a na zaznamenávání pádu českého a moravského těžkého průmyslu Industria (2006), v němž navázal na svůj starší soubor Wannieck factory – rozloučení s průmyslovým věkem (1994–1996). Svým objektivem v poslední době zaznamenával např. Mikuláše a čerty na Valašsku, české loutkové divadlo, nebo automobilové vraky, které jsou součástí jeho autorské knihy Auta / Cars (2019).

www.vjirasek.com

www.ndbrno.cz/vystava-fotografii-vaclava-jiraska-v-divadle-reduta/