1. říjen - Den architektury v Lanškrouně

1. říjen - Den architektury v Lanškrouně

Přijďte se podívat na 1. ročník celorepublikové akce Den architektury v Lanškrouně.


BUDOVA FIRMY LUX - IDENT
ne 1. 10. | 13:00 - 14:30 | Tovární 368
Za moderně zrekonstruovaným sídlem firmy, kterou povede autor přestavby architekt David Jiříček spolu s městskou architektkou Pavlou Sommerschuh a zástupci firmy. Přijďte nahlédnout do míst, která nejsou běžně přístupná. Budova původně sloužila jako Státní tabáková továrna s neobyčejně moderním provozem, která byla postavená v 70. a 80. letech 19. století. Poté zde sídlila Tesla a v současné době budova našla své opětovné využití. Komentovaná prohlídka začne před budovou a bude pokračovat i uvnitř. Zpřístupněna bude administrativní část interiéru včetně střešní nástavby s terasou, kde je nevšední výhled na celé město.

MOZAIKA A UMĚNÍ 2. POLOVINY 20. STOLETÍ
ne. 1. 10. | 15:00 - 16:30 | parkoviště před vstupem do firmy AVX, Dvořákova 328
Na prohlídku mozaiky do bývalé továrny Tesla s komentářem sochaře a ředitele spolku Vetřelci a volavky Pavla Karouse k umění minulého režimu. Mozaika umístěná v běžně nepřístupném místě – v jídelně bývalé Tesly je příkladem stylu socialistického realismu. Pavel Karous se zabývá uměním 2. poloviny 20. století, které se nachází ve veřejném prostoru. Prohlídka s přednáškou představí zákon, který ukládal státním zakázkám investovat 1 až 4 % z celkového rozpočtu na výzdobu – tzv. čtyřprocentní umění tvořilo estetické dominanty. Spolek se dlouhodobě snaží měnit vztah veřejnosti k těmto ohroženým kulturním památkám.

VERNISÁŽ A PROMÍTÁNÍ FILMU
ne 1. 10. | 16:00 | kulturní centrum LArt, Nádražní 335
Vernisáž návrhů veřejné architektonické soutěže na návrh budovy hasičárny, retrospektivní výstava České ceny za architekturu pro Pardubický kraj a návrhů ze soutěže na Pivovarskou zahradu. Následuje projekce snímku Pokřivené linie krásy (Crooked Lines of Beauty). Ve městě Lanškroun se v posledních letech podařilo uskutečnit několik architektonických počinů a ty budou všechny na jednom místě vystaveny.

Organizátorka akce je městská architektka Pavla Sommerschuh ve spolupráce s městem Lanškroun.