Do 14. ledna - Výstava Zrození

25. listopad - Vernisáž výstavy Zrození

Výstava, která bude probíhat v muzejní galerii od 25. listopadu 2023 do 14. ledna 2024, má název „Zrození“. Vernisáž proběhne v sobotu 25. listopadu od 15 hodin.

O hudební doprovod se postará lanškrounská dívčí vokální kapela Hlasy ve tmě. Uvedení výstavy je plánováno již od roku 2021 a představí díla dvou přátel – Jiřího Křiklavy (obrazy) a Františka Antonína Bečky (kované plastiky).

Výtvarník Jiří Křiklava (*1955) sice v současné době žije v Krouně, ale dětství strávil v malířsky proslulých
Kameničkách. Proto je zcela přirozené, že jeho oblíbeným malířem se stal Antonín Slavíček. I přesto, že se původně stal módním návrhářem a ve svém oboru získal několik ocenění, v roce 1999 ho zlákalo malířství, fotografie a hudba. Jeho učiteli se stali akademický malíř Jaroslav Kopecký a Alois Chocholáč. Kromě poeticky laděných obrazů zachycujících nálady
rodné Vysočiny, které jste v Městském muzeu Lanškroun mohli vidět na výstavě v roce 2011, se v současné etapě své tvorby inspiruje především svými vnitřními prožitky, setkáváním se s mladými lidmi a zahraničními cestami. Z jeho expresivních abstraktních obrazů prostoupených nadějí, radostí a humorem, lze čerpat silnou pozitivní energii. Jiří Křiklava uspořádal přes 70 výstav a pravidelně vystavuje také na kolektivních výstavách Unie výtvarných umělců, jejímž je členem.

František Antonín Bečka (*1951) je umělecký kovář, sochař, malíř a muzikant pocházející z Ústí nad Orlicí. Vůně železa a žár kovářské výhně mu doslova učarovaly, a tak se uměleckému řemeslu začal naplno věnovat od roku 1991. Ve své tvorbě rád uplatňuje přírodní náměty, zhotovuje kované plastiky, sochy, výzdobu vnitřních prostor, ale i exteriérů. Podstatnou část jeho tvorby tvoří také sakrální tématika. Všímavý pozorovatel nalezne Bečkovy venkovní realizace i v nedalekém okolí, své obdivovatele získalo například kované sousoší vzkříšení Ježíše Krista, Panny Marie a Máří Magdalény v Řetové, památník věnovaný letci Františku Lehkému v obci Lukavice či kovaná socha patrona Českého národa, sv. Václava, v obci Dolní Libchavy. Dílo uměleckého kováře znají i daleko za hranicemi – František Antonín Bečka vystavoval také v Miláně, Londýně, Paříži, Vídni a New Yorku.