20. červenec - Pražský komorní balet: Ej lásko

20. červenec - Pražský komorní balet: Ej lásko

Choreografie Petra Zusky na motivy starých lidových písní v podání Jiřího Pavlici s Hradišťanem, po představení následuje rozhovor s vedoucí pražského komorního baletu Lindou Svidró. Představení je součástí FreshDance festu.

Pražský komorní balet je největší český nezávislý profesionální taneční soubor. Jeho počátky sahají do roku 1964, kdy Luboš Ogoun, Pavel Šmok a Vladimír Vašut založili původní Studio Balet Praha. V roce 1975 pak choreograf Pavel Šmok založil Pražský komorní balet, což způsobilo velký zlom ve vývoji československého baletu. Na repertoáru souboru byly zejména choreografie Pavla Šmoka, zároveň však hostujících českých i zahraničních choreografů. Soubor prošel cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem tanečního umění ČR a hl. města Prahy v zahraničí, získal řadu významných ocenění.

Současná tvář PKB – to je deset stálých tanečníků a šest stážistů, kteří zvládají rozsáhlý pohybový rejstřík od technik vycházejících z klasického tance až po tanec současný, vlastní technický tým a management. Uměleckou vedoucí je Linda Svidró, která pokračuje v tradici se zřetelem na českou tvorbu a pracovní příležitosti pro české profesionální umělce. Spolupracuje s pedagogy a baletními mistry – Lenkou Šustovou Hrabovskou, Kateřinou Dedkovou-Frankovou a Igorem Vejsadou. Rezidenčním choreografem souboru je Petr Zuska, bývalý umělecký šéf Baletu ND a tvůrce evropského formátu. Pro PKB vytvořil divácky velmi úspěšné představení Kytice (sólista Dominik Vodička získal roku 2019 Cenu Thálie za nejlepší mužský výkon v kategorii tanec a pohybové divadlo, Petr Zuska cenu za nejlepší choreografii celostátní přehlídky Balet 2019).

Pražský komorní balet získal v posledních letech také tři širší nominace na Thálii – Linda Svidró (2019) za nejlepší ženský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Kytice), Tereza Hloušková (2020) za nejlepší ženský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Fo(u)r One) a Ondřej Vinklát (2022) za nejlepší mužský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Epitaf).

20:40 | zámecká zahrada
Vstupenky k dispozici na https://www.kclanskroun.cz/akce/prazsky-komorni-balet-ej-lasko/