Organizátoři třídenního amatérského divadelního festivalu Lathife říkají, že "za vším je malá skupinka vysokoškolských studentů, kteří se jeden jarní podvečer rozhodli uspořádat v našem malebném městečku skromný divadelní festival a rozvířit tak, jinak stojaté a stereotypní vody maloměstského kulturního života." Povedlo se. Na letošním, již druhém ročníku, se od čtvrtka do soboty představilo 11 divadelních inscenací, 9 hudebních těles a 7 výtvarníků.
Průvodci festivalem se stali ti, co si to všechno vymysleli - Martin Blažek a Šimon Knápek v kostýmech klaunů. Během všech představení byl sál lanškrounského zámku zaplněn a při včerejší premiéře „Vraždy v salonním kupé“ v podání lanškrounského Divadelní spolku Mušle bylo totálně narváno v sále i na balkóně. Vše nasvědčuje tomu, že návštěvnost přesáhla 2 tisíce diváků.
Drtivá většina programů se odehrávala na lanškrounském zámku, a to v hlavním sále a přísálí, noční koncerty, vyžadující specielní atmosféru, se přesunuly do hudebního klubu Apollo.
Divadelními inscenacemi se představily spolky z Dolní Čermné, Ústí nad Orlicí, Slavičína, Hlinska, Svitav, Brna, Vyškova a Jiříkovic. Festival Lathife ozdobily také dvě premiéry lanškrounského divadelního spolku Mušle, a to v pátek Havlova "Vernisáž" a v sobotu Svěrákova a Smoljakova "Vražda v salonním coupé".
V hudební sekci vystoupili: Záviš Znojmo, Michal Balla Trio, Los Perdidos, Nikola Brasko Praha, Time off Lanškroun, René Souček Frýdek-Místek, Martin Čarný. Z lanškrounských hudebníků to byli Jirka Hurych a Tomáš Krejča s Markétou Kráčmarovou.
Ve výtvarné části se mohli diváci seznámit s pracemi: Pavla Nováka (design) z Jablonného nad Orlicí, Hany Kozubové z Horního Třešňovce, která tvoří výtvarné objekty často doplňované krajkou. Dále s díly ze skla místního autora Petra Staška zpracovanými technikou Fusing, což je spékání a ohýbání skla. V neposlední řadě také s obrázky výtvarnice Jarmily Uhlířové a pracemi lanškrounských fotografů Radka Lepky, Vladimíra Skalického a Libora Peichla.
Festivalu Lathife slušela velmi dobrá propagace, umožňující výbornou orientaci v jinak víc než pestrém programu.
Marie Hrynečková