Dobré dopoledne, je čtvrtek 20.2.2020. Dnes má svátek Oldřich, zítra Lenka / Eleonora.

150913-slavnostiLanškrounská kopa a Městské slavnosti již řadu let neodmyslitelně patří k sobě a Lanškroun celý víkend žil těmito událostmi. Slavnosti byly opět zahájeny v pátek dopoledne přehlídkou vystoupení místních základních škol. Dále se na pódiu představili Juicy junior, mažoretky a Brass company. Odpolední program pak patřil domácím interpretům.

Zahráli One Brain, Next Level a Markéta Drábková s Jaruškou Havlíčkovou. Dále si v pátek zahráli Burna Jones se zpěvákem Bohoušem Josefem, alternativní Zrní a představení zakončil vítěz hudebních Cen Anděl 2014 Michal Hrůza s Kapelou Hrůzy. Ten zahrál všechny své hity a roztančil nejednoho diváka.


Dálkový pochod Lanškrounská kopa byl sobotní ráno zahájen dechovou hudbou. Pro první navrátilce z pochodu byla připravena floristická show. Jednu z kytic, vytvořené během floristické show mistra ČR Martina Rubeše, předává starosta Radim Vetchý Ludmile Navrátilové, člence Rady Pardubického kraje. Odpolední hudební program zahájila skupina Čankišou. Dále se představil Jaroslav Uhlíř, který svými písničkami potěšil nejen děti, ale některé melodie si rádi zazpívali i dospělí diváci. Pro děti se pak hrála na zámeckém nádvoří Pohádka Rokec a Žužu. Mezitím na náměstí zpívala kapela Eggnoise. I v sobotním programu se na pódiu objevili místní hudebníci. Byli to ReGen, Bulldock, Big Band Lanškroun s hostem Janem Smigmatorem (swingový zpěvák a moderátor rozhlasového pořadu Klub Evergreen). S Bandem si dvě písně zazpíval také lanškrounský muzikant Jan Sisr. Pódium nepatřilo pouze hudebním vstoupením, ale také se představili Jumping Kids, Juicy Junior, I. Z. Dance Studio, Zumba, Bosu, Port de Bras z www.zijisportem.cz a Juicy.


Přesně ve 21 hodin začal ohňostroj, který letos nebyl jediným světelným vystoupením. Dále se diváci mohli kochat laserovou show. Ta byla promítána do vzduchu na speciální tkaninu, která byla natažena před pódiem. Promítaly se různé tvary a ke konci show i logo firmy Fortell, nákres jejich továrny a informace o tom, čemu se firma věnuje a hlavně to, že letos slaví své 20. výročí. K příležitosti výročí tato firma přispěla městským slavnostem právě uspořádáním laserové show. Posledním vystoupením a hvězdou slavností byla skupina Buty, která zahájila své vystoupení známým hitem Jednou ráno. Buty bavili diváky až do poslední písně, škoda jen, že pozdější hodina vystoupení zavinila menší počet diváků, než by si kapela zasloužila.

 

Městské Slavnosti se neodehrávají pouze na náměstí J. M. Marků, ale po celém městě.
Součástí Městských slavností bývá výstava holubů, králíků a drůbeže, kde jsou jednotlivá zvířata odborně posuzována a nejlepší z nich získávají čestné ceny. Výstava je oblíbenou zastávkou nejmladších návštěvníků, kteří zde mohou v kole štěstí vyhrát např. domácího mazlíčka. Letos bylo vystaveno přes 80 králíků, kolem šedesáti holubů a přes sto kusů drůbeže.


V ulici pod náměstím se účastníkům Kopy představili veteránisté se svými stroji. K vidění bylo 51 motocyklů z let 1928 až po 70. léta a 16 vozů, z nichž nejstarší byl Renault Nowaqatro z roku 1938. Tento neorganizovaný spolek přátel historických vozidel odpoledne vyrazil na spanilou jízdu směrem Žichlínek, Rychnov na Moravě, Mladějov, kde navštívili úzkorozchodnou železnici. Dále pokračovali na Anenskou Studánku a přes Damníkov zpět do Lanškrouna.


Na náměstí A. Jiráska své tábořiště postavil místní Junák svaz skautů a skautek ČR – středisko Zubr a Dikobraz Lanškroun, které si děti mohli prohlédnout. Dále si také mohli zasoutěžit během různých disciplín např. přechod na laně, překážková dráha…apod. Soutěže pro děti přichystal také na náměstí J. M. Marků Dům dětí a mládeže Damián.

 

Text: Pavlína Hajzlerová a Marie Hrynečková
Foto: Zdena Lédlová, Marie Hrynečková, Matěj Brýdl

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.