Dobré odpoledne, je pondělí 21.8.2017. Dnes má svátek Johana, zítra Bohuslav.

170812 mistaVýstava bude zahájena vernisáží v galerii muzea v sobotu 2. září v 15 hodin a potrvá až do 12. listopadu. O hudební program se postará Komo/K/rák ZUŠ J. Pravečka Lanškroun. Na výstavě bude představeno nové vydání průvodce pro děti a stolní hry v rámci edukačního programu.

„Zábavný průvodce pro děti s úkoly mapuje nejdůležitější místa ve městě a bezprostředním okolí, která jsou spojena s pověstmi a strašidly.

Vybrali jsme zámek, pověst o germánských Hermundech v čele s králem Panylem, přízrak zlého správce Riedera, údajné otrávení vlčím masem bratrského kazatele Michaele Weisseho na zámku knížetem Pernštejnem, pověst o posledním katu Pírkovi a popravišti. K hřbitovům u kostela sv. Maří Magdaleny a kostela sv. Anny se vážou také pověsti. Neopomíjíme pověst o podzemních chodbách a sklepeních, ve kterých se schovávaly rodiny za třicetileté války a pověst o pokladu u Eduardova pramene, který hlídá trpaslík,“ uvádí ředitelka muzea Marie Borkovcová.

Víte, jak nalézt východ z lesa? Jezte společně s rodinou velikonoční kraslici! Defilují zde městská strašidla, jako jsou např. čarodějnice, bludičky, čerti, vodníci. Průvodce připravila ředitelka muzea a ilustrátorka akademická malířka Veronika Balcarová. Je určen k propagaci památek a pověstí o Lanškrouně a také připraven ke stejnojmenné výstavě se scénami a loutkami Hany Kozubové, doplněné proutěnými výrobky Aleny Bukvové.