Good afternoon, it is Sunday 16.12.2018. It is the nameday of Albína, tommorow is the nameday of Daniel.

180222 pediatrLékařů málo, dětí naopak hodně. A k tomu silný tlak veřejnosti, která žádá od radnice řešení. V situaci, která se zdá být beznadějná, ale přišel nápad.

Radim Vetchý, starosta:
„Je to spíš pokus vejít do kontaktu se studijními odděleními na fakultách, kde budeme chtít například smluvně získat dětského lékaře pro další období, budeme chtít řešit třeba stipendijní program pro takového lékaře, který by se rozhodl být ve městě Lanškrouně.“

Jeden z pediatrů tu skončil už před třemi lety. Od té doby je lanškrounská poliklinika bez dětského lékaře. V desetitisícovém městě fungují jen dvě ordinace. Jedna z lékařek ale plánuje odchod do důchodu. Druhá se stará o dva tisíce pacientů.

Barbora Ulmanová, pediatrička:
„My už teď těžko stíháme, a když bychom tu měli být jediní, tak určitě nemůžeme zajistit péči o všechny děti.“

Situace je podobná v celém okolí. Už teď někteří rodiče za pediatry dojíždí i více než dvacet kilometrů, stěžují si ale, že je to s nemocnými dětmi náročné.

Aneta Baršová, občanka města:
„Já jsem s dcerkou u paní doktorky ve Starém Městě, u paní doktorky Kadlecové, ale chtěla bych jít právě sem do Lanškrouna.“

Novému lékaři chce radnice kromě stipendia nabídnout také městský byt a ordinaci v poliklinice, kterou čeká kompletní rekonstrukce.

 

Celou reportáž České televize najdete ZDE.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.