Good morning, it is Thursday 20.6.2019. It is the nameday of Květa, tommorow is the nameday of Alois.

181010 avxSlavnostním přestřižením pásky byla 9. října zahájena činnost nového vzdělávacího centra společnosti AVX v Lanškrouně. Zdá se být až symbolické, že bylo otevřeno právě v budově, kde v roce 1992 začaly první "oťukávací" kontakty mezi Teslou a AVX. Tehdy zde bylo zřízeno pracoviště vzhledové kontroly tantalových kondenzátorů, kdy dvanáct operátorek vedených Vladislavem Kuběnkou v náročné zkoušce obstálo. Odstartovala se tak éra společnosti AVX v Lanškrouně. Ta má dnes bezmála 1600 zaměstnanců a týdně vyrobí 17 milionů tantalových kondenzátorů, jimiž pokrývá 40 % světového trhu.

Celé jedno patro budovy nazývané 4M4 je vybaveno stroji určenými pouze pro výuku žáků středních škol. "Prozatím to budou dva čtvrté ročníky z VDA v České Třebové (Vyšší odborné školy a Střední školy technické)," vysvětluje Miroslav Hegr, který má za AVX vzdělávací centrum na starosti. On sám pracuje v AVX od samého začátku, prošel si cestou od operátora až po pozici elektromechanika specialisty. "Doufáme, že se připojí i další střední školy např. v Lanškrouně a ve Svitavách, aby to bylo efektivní. Prozatím se budou zaučovat žáci i učitelé. Seznámí se s obsluhou strojů, jejich údržbou, s žáky budeme stroje rozebírat, aby si vyzkoušeli jak elektrickou, tak mechanickou část. Naučí se stroje rozložit a složit. Pro začátek takto. Představa je, že žáci by tady vykonávali také svoji praxi. Budou zaškolení a nebudou se strojů bát. Mně se tento projekt líbí strašně moc," dodal.

Slavnostnímu otevření byli přítomni ředitelé středních i základních škol z Lanškrouna i okolí. Vedení Pardubického kraje i města Lanškroun v posledních letech technické vzdělávání velmi podporují, a tak jejich představitelé samozřejmě nechyběli ani při tomto významném okamžiku. "V kraji neexistuje škola, která by neposílala žáky do dílen. Praxe, stáže, exkurze. Ale my prosazujeme kvalitativně vyšší stupeň vzdělávání, a ten spočívá v tom, že v soukromé firmě je odborné dílenské pracoviště, kam přijde skupina žáků se svým učitelem a výuka probíhá přímo na pracovišti. Cílem je naučit se konkrétní práci pod vedením odborníka z praxe. Pokud mluvím o strojírenství a elektrotechnice, tak jsou v kraji taková pracoviště jen tři, a to ve firmě Bühler v Žamberku, Isolitu Bravo v Jablonném nad Orlicí a nyní i v AVX Lanškroun," uvedl krajský radní Bohumil Bernášek.

Hosté si poté prohlédli provozy společnosti, kterými je provedli vedoucí výroby Ivan Horáček a technoložka Silvie Vilčová za přítomnosti ředitele AVX Hynka Stejskala.

Marie Hrynečková


Foto:
1 - Zleva personální manažer AVX Martin Lichtenberk a ředitel firmy Hynek Stejskal.
3 - Radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek.
9 - Slavnostní přestřižení pásky. Zleva hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, ředitel AVX Hynek Stejskal, ředitel Vyšší odborné školy a Střední školy technické (VDA) Česká Třebová Jan Kovář a radní PK Bohumil Bernášek.
10 - Jan Kovář v rozhovoru s elektromechanikem specialistou Miroslavem Hegrem (AVX), který má nové vzdělávací centrum na starosti.
11 - Hosté si prohlédli výrobu tantalových kondenzátorů.
12 - Administrativní budova česko-anglicko-americko-japonské společnosti AVX v Lanškrouně.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.