Good afternoon, it is Wednesday 21.8.2019. It is the nameday of Johana, tommorow is the nameday of Bohuslav.

190507 cihlyVolně navazující druhé setkání na téma bývalých cihelen na Lanškrounsku se uskutečnilo 2. května v městské knihovně. Ing. Stanislav Vimr zajímavě vyprávěl a promítal snímky o zdejších cihelnách téměř tři hodiny. Zároveň reagoval na maily, které obdržel po minulé přednášce a zodpovídal aktuální dotazy.

Tentokrát se podrobněji zabýval výrobou cihel, zmínil například cihlu JESTAV, která svými rozměry byla za dvě cihly a měla velmi dobré izolační vlastnosti. Pro výrobu této cihly bylo potřeba speciálního stroje vyráběného firmou K. & R. Ježek v Blansku.

Konkrétně vysvětlil jak fungovaly vypalovací pece. Koloběh vypalování cihel v kruhové peci s dvanácti komorami je výstižně popsán na obrázku č. 9.

V souvislosti s bádáním po historii cihelen se pan Vimr setkal s některými pamětníky, kteří pracovali v cihelně pod Zámečkem, vzpomenul Ervína Hanyše, Rudolfa Skácelíka, Františka Mareše a Zdenka Čmelíka.

Kolem lanškrounských cihelen zbývá stále dost otazníků. Přímo v Lanškrouně však není pravděpodobně nikdo (Stanislav Vimr je z Lukové), kdo by se jejich historií systematicky zabýval a dokázal najít odpovědi. Čas od času ale můžeme na některé informace o "našich" cihelnách narazit v tisku, například ve Sborníku Národního památkového ústavu Pardubice, do něhož přispívá Vladimír Jedlička z Jakubovic. Článek s ukázkami cihel Stadtziegelei Landskroun* z jeho sbírky Sborník představil v roce 2016.

*Městská cihelna, která stála v místě nynějšího fotbalového hřiště.

 

Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka, Radka Halberštátová, Stanislav Vimr, Vladimír Jedlička

 


Článek o lanškrounských cihelnách z první přednášky Ing. Stanislava Vimra:
https://www.lanskrounsko.cz/cz/8602-cihelny

 

Foto:
1 až 4 - Druhá beseda o cihelnách, přednáší Ing. Stanislav Vimr.
5 - Velikost cihel se v průběhu času měnila. Dnešní cihla měří 28,8 x 13,6 x 6,5 cm.
6 až 8 - Cihla JESTAV a reklamní leták na ni.
9 - Koloběh výpalu v peci.
10 - Cihla v peci.
11 - Odtah do komína.
12 - Topný kanál.
13 - Kresba typické cihelny.
14 až 17 - Vavruškova cihelna v Malé Lhotě u Potštejna a některé tam používané nástroje. Ve Vavruškově cihelně se vyráběly šamotové cihly např. do vyzdívky pecí, kamen atd. z šamotové hlíny, nikoliv z jílu!
18 - Šipka označuje komín cihelny v Lukové. Jedná se o jediný známý  snímek  cihelny !!! 
19 - Lanškrounská cihelna na obraze Johanna Smutného.
20 - Cihelna v Chotěboři.
21 - Razítko Zdenko Vodičky na plánech domu čp. 31 na rohu ulice Smetanovy. Zdenko Vodička z Uničova byl nájemcem Náglovy cihelny (dnešní autobusové nádraží) a fungoval jako developer, tzn. že domy postavil a prodal.
22 - Titulní strany Sborníků Národního památkového ústavu pracoviště v Pardubicích, v nichž lze nalézt příspěvky Vladimíra Jedličky z Jakubovic o zdejších cihelnách.
23 - Článek o rozsáhlé sbírce cihel (asi 300 ks) Vladimíra Jedličky, která zahrnuje i cihly z naší oblasti.


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.