Good afternoon, it is Friday 10.7.2020. It is the nameday of Libuše / Amálie, tommorow is the nameday of Olga.

190825 najemneNájemníci lanškrounských městských bytů platí už devět let stejné nájemné. U většiny z nich nebyla zohledněna ani inflace a zvýšené náklady spojené s údržbou a opravou bytů. Výsledkem tak bylo zvyšování rozdílu mezi výší městského a tržního nájemného. Proto se vedení města a Městského bytového podniku rozhodlo nájemné od října zvýšit. Tato změna se týká bytových i nebytových prostor.

I po zvýšení nájmů bude bydlení v městských bytech výrazně levnější, než bydlení u soukromníků, kde se nájmy podle znalců pohybují od 150 do 200 Kč za m2. Vůbec nejlevnější možností bydlení zůstanou tzv. sociální byty, které má město v čp. 552 a 553 na ulici Sokolská (52 bytů) a v čp. 160 na Pivovarském náměstí (25 bytů). Těch se zvýšení nájmů týkat nebude.
U ostatních bytů bude výše nového nájmu stanovena podle smluv mezi městem a nájemníky.

„Zjednodušeně můžeme říci, že v průběhu času byly uzavírány tři kategorie smluv – smlouvy na dobu určitou, smlouvy na dobu neurčitou bez inflační doložky a smlouvy na dobu neurčitou s inflační doložkou,“ konstatuje jednatel Bytového podniku David Jirges. Vzhledem k tomu, že v jednotlivých obdobích byly uzavírány různé smlouvy, nemůže město upravovat výši nájmů všem rovnoměrně.

Lidé se smlouvou na dobu neurčitou a inflační doložkou (101 bytů) pocítí navýšení nájmů nejméně – u nich bude nájem navýšen pouze o inflaci - tedy v průměru ze stávajících 49 Kč/m2 na 56 Kč/m2.

U nájemníků, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou bez inflační doložky (183 bytů), lze zvýšit ze zákona nájemné maximálně o 20 % za tři roky – v této kategorii je v současnosti nájemné průměrně 50 Kč/m2, nové by pak mělo být 59 Kč/m2.

Těm, kteří mají smlouvu na dobu určitou, je možné určit nájemné do výše odhadní ceny bytu za m2, rozhodnutím Rady města však nejvýše o 40 %. Nyní je průměrné nájemné v tomto typu smluv 65 Kč/m2, nové pak bude v průměru necelých 80 Kč/m2. I když je u smluv na dobu určitou navýšení nejvýraznější, přesto zůstává hluboko pod odhadní cenou, která činí 100 Kč/m2. Smluv na dobu určitou je celkem 220, ale navýšení se bude týkat jen 143 z nich, protože 77 bytů je tzv. sociálních.

Jako nebytové prostory město pronajímá cca 50 objektů. Také jich se zvýšení nájemného týká.

„Z nájemného se hradí opravy a údržba společných prostor domů, jako jsou například chodby. Dále to jsou také opravy v jednotlivých bytech a celkové rekonstrukce. Právě cena stavebních prací a jednotlivých služeb od roku 2010, kdy se nájemné zvyšovalo naposledy, vzrostla natolik, že současná výše nájmů neodpovídá realitě,“ říká starosta města Radim Vetchý. Cílem je také postupně sjednotit ceny nájemného a vytvoření ceníku bytů, ve kterém bude uvedena cena za m2.

Město Lanškroun vlastní asi 560 bytů různých velikostí. Převažují byty 2+1 o velikosti kolem 50 m2 a zájem o ně je velký, jak dokládá Radim Vetchý: „Na losování a dražbě bytů bývá na jeden byt i několik desítek zájemců. Přesto, že město Lanškroun postupně byty opravuje, některé jsou ještě ve stavu, kdy se stavěly, proto vyžadují větší investice. Ostatní drobnější opravy provádíme neustále. Věřím, že i zvýšení nájmů pomůže kvalitu městských bytů zlepšit a že nájemníci budou s bydlením spokojení.“ Pracovníci Městského bytového podniku nyní jednotlivé domy procházejí, hodnotí jejich stav a plánují potřebné investice.

Ke zvýšení nájemného přistoupilo v poslední době mnoho měst. Velká vlna zdražování začala už na počátku roku. Města ho zdůvodňují hlavně velkým rozdílem mezi tržními nájmy a cenami pronájmu městských bytů. Nájmy zvýšili v tomto roce například v Jičíně, Náchodě, ve Vyškově či v Kopřivnici. A další města se budou přidávat. Od nového roku by se mělo zvýšit nájemné i v Ústí nad Orlicí.

S použitím tiskové zprávy města
zpracovala Marie Hrynečková

190825 najemne1

 

 

 

 Foto:

1 a 2 - Sociální byty, kterých se zvýšení nájemného netýká, jsou v čp. 552 a 553 (skokanských můstcích) na ulici Sokolské a v čp. 160 na Pivovarském náměstí.
3 až 13 - Příklady městských bytů.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.