Good afternoon, it is Sunday 20.9.2020. It is the nameday of Oleg, tommorow is the nameday of Matouš.
redakce@lanskrounsko.cz

190921 dobrakDo roka a do dne od demolice dílen v areálu ZŠ Dobrovského vyrostla na tomto místě dvouposchoďová bezbariérová budova nového Regionálního polytechnického centra. Ta byla slavnostně otevřena 20. září a o den později škola uspořádala ve všech svých prostorách Den otevřených dveří. 

Největší zájem byl samozřejmě o prohlídku nových prostor, které budou sloužit jak žákům všech škol na Lanškrounsku, tak široké veřejnosti. Vyučovat se zde budou technické a řemeslné obory včetně digitálních technologií, prostory budou sloužit také pro mimoškolní a zájmovou činnost.

Škola 15. září oslavila 90. výročí svého založení a k této příležitosti si návštěvníci mohli vlastnoručně vyrazit minci. 

Nový objekt Regionálního polytechnického centra v hodnotě 47 mil. Kč mohl vzniknout díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, ta činila 95 procent nákladů. Dodavatelem stavby byla firma Fortex-AGS Šumperk.

Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka a Stanislav Vimr

 


Z historie školy

První česká menšinová škola byla na místě dnešní ZŠ na ul. Dobrovského slavnostně otevřena 15. září 1929. Podle tehdejšího tisku v ní byly umístěny tři třídy školy obecné, tři třídy školy měšťanské, mateřská škola a česká všeobecná živnostenská škola pokračovací. Měla tělocvičnu, kuchyň, jídelnu, pracovny a dílny pro ruční práce ženské a výchovné. Ke hlavní budově byl přistavěn byt ředitelům s překrásnou vyhlídkou, pod ním byla umístěna mateřská škola.

8. října 1938 však do Lanškrouna přišlo německé vojsko, česká škola byla zrušena a české děti byly nuceny navštěvovat školy německé. Vyučování v českém jazyce bylo ve škole obnoveno až po válce v roce 1945.

V roce 1965 byl k původní budově přistavěn pavilon dílen, na jehož místě nyní vzniklo Regionální polytechnické centrum.

Později byl postaven též pavilon mimoškolní výchovy s kuchyní a jídelnou, který nyní slouží pro výuku žáků prvního stupně. Po roce 1989 byla vybudována půdní vestavba s knihovnou, odbornou učebnou a dalšími třídami. V roce 1998, po rekonstrukci druhé novější budovy, byla zřízena školní jídelna a krytý plavecký bazén.

Zdroj: Webové stránky školy

 

Foto:
1 - Budova z roku 1929 je nejstarším objektem v areálu.
2 - Program Dne otevřených dveří.
3 - Budova dílen z 60. let, na jejímž místě vzniklo nové Regionální polytechnické centrum.
4 - Záběr ze stejného místa. Dnes zde stojí nová dvoupodlažní bezbariérová budova.
5 - U příležitosti Dne otevřených dveří byla před novou budovou zasazena magnólie.
6 a 7 - Návštěvníci si mohli sami vyrazit pamětní minci. Na jedné straně je vyraženo: 90. výročí školy, 15. 9. 2019. Na druhé je grafický znak školy (tři ruce značící učitele, žáky a rodiče) a text: Základní škola Dobrovského Lanškroun.
8 až 23 - Snímky z budovy polytechnického centra, kde byl personál školy oblečen do slušivých dobových kostýmů. 
24 - Venku byla připravena zábava pro děti.
25 až 28 - Záběry ze strany od zahrady.
29 - Snímek areálu školy s novou budovou pořídil Stanislav Vimr z rogala shodou okolností právě 21. 9. 2019.


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.