Good afternoon, it is Saturday 8.8.2020. It is the nameday of Soběslav, tommorow is the nameday of Roman.

200321 koronaS prvními potvrzenými případy koronaviru v Lanškrouně se mezi lidmi, zejména pak na sociálních sítích, strhl hon po tom, kdo je tím prvním nemocným a koho dalšího mohl ohrozit. Diskuze občas připomínaly lynčování. Prvním nakaženým ve městě přitom mohl být kdokoli z nás. A to poslední, co člověk potřebuje ve chvíli, kdy se u něj potvrdí dosud málo známé onemocnění, je číst příspěvky lidí, kteří se dožadují vašeho jména, povolání a adresy.


Každým dnem se objevují další a další zaručené informace o tom, kolik je v Lanškrouně nakažených, kolik lidí je v karanténě a kdy bude uzavřené celé město. Starosta je v diskuzích vyzýván k tomu, aby tyto informace sdělil, přestože několikrát zopakoval, že je nedostává.

Situace je složitá pro nás všechny. Projděme si ale racionálně fakta, která máme a dejme je do kontrastu s tím, co se povídá mezi lidmi.

Fáma č. 1: „V Lanškrouně je osm nakažených“
Kolik je nakažených v Lanškrouně, v Česku a ve světě, nikdo neví. U řady lidí, zejména mladých a zdravých, se nemoc téměř neprojeví. Mírné příznaky má asi 80 % nakažených, velká část z nich ani nejde k lékaři. V Česku se navíc poměrně málo testuje. K 17. březnu bylo provedeno 0,62 testů na tisíc obyvatel. Třeba v Rakousku to bylo 1,17, v Itálii 2,31 a v Jižní Koreji dokonce 5,57 testů na stejný počet obyvatel. Můžeme se tak bavit pouze o počtu potvrzených případů. Těch je v Česku, k 21. březnu, 925. Z toho v Pardubickém kraji 21, čímž patří mezi nejméně postižené regiony v zemi. 15. března hejtman Martin Netolický uvedl, že bude zveřejňovat čísla pouze za celý Pardubický kraj. Od hygieniků nedostává přehled počtu potvrzených případů ani starosta Radim Vetchý. Ten 18. března napsal: „Mám oficiálně potvrzeny dva případy, dále jsem v kontaktu s dalším nemocným, kdy mám informace od rodiny.“ Starosta tak má informace o třech pozitivně testovaných. Od 18. března narostl počet případů v celém Pardubickém kraji o šest.

Fáma č. 2: „V Lanškrouně je 900 lidí v karanténě“
Další číslo, které se šíří mezi lidmi. Znamenalo by to, že v karanténě je skoro 10 % obyvatel města. Že jde o nesmysl, ukazují už počty vydaných eNeschopenek z důvodu karantény. K 18. březnu jich bylo v celém okrese Ústí nad Orlicí vydáno 135. Počet lidí v karanténě bude vyšší, ale určitě neplatí, že by v Lanškrouně bylo v karanténě 900 lidí. Jejich počet je několikanásobně nižší.

Fáma č. 3: „Lanškroun bude zcela uzavřen“
Když v pondělí brzy ráno hygienici uzavřeli 21 obcí na Olomoucku, tak v nich bylo 25 potvrzených případů. Tedy více, než je nyní v celém Pardubickém kraji. Velkou roli ale hraje nejen počet potvrzených případů, ale i pravděpodobnost, že se nákaza stihla rozšířit. V další uzavřené obci na Vysočině byly čtyři případy. Konala se tam ale oslava, na které se mohlo nakazit až 50 dalších lidí. Pokud by došlo k uzavření dalších měst či oblastí, tak by zřejmě muselo dojít k většímu rozšíření nákazy nebo ohrožení větší skupiny osob. K uzavření města by hygienici přistoupili pravděpodobně v noci, bez předchozího upozornění, aby nedošlo k nekontrolovanému stěhování lidí z města a šíření nákazy mimo postiženou oblast. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by mělo v tuto chvíli dojít k uzavření Lanškrouna.

Matěj Brýdl

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.