Lanškroun

Přehled kandidátů do lanškrounského zastupitelstva

Přehled kandidátů do lanškrounského zastupitelstva

11. 08. 2022 Hits:352x

Do lanškrounského zastupitelstva se letos v září pokusí dostat celkem 10 volebních stran. Osm z nich nasadilo plný počet jednadvaceti kandidátů. Přinášíme vám přehled všech kandidátů seřazených podle volebních čísel jednotlivých stran. ...

Lanškrounsko

Podobné osudy spojují

Podobné osudy spojují

28. 07. 2022 Hits:594x

Průmysl měst polského Dzierżoniówa a českého Lanškrouna mají podobné osudy. Obě města v podnicích DIORA a TESLA měla řádově několik tisíc zaměstnanců. Podniky zanikly brzy po začátku devadesátých let. Ale památka zůstává. A vedení obou měst se j...

Pozvánky

12. - 14. srpen - Motosraz v Lukové u Lanškrouna

12. - 14. srpen - Motosraz v Lukové u Lanškrouna

11. 08. 2022 Hits:178x

Nenechte si ujít Motosraz v Lukové u Lanškrouna! Začíná už tento pátek ve tři hodiny odpoledne a končí v neděli v deset dopoledne. Vyjížďka je v sobotu ve 13 hodin.

Orlickoústecko

Do Senátu jsou za Orlickoústecko pouze dva uchazeči

Do Senátu jsou za Orlickoústecko pouze dva uchazeči

12. 08. 2022 Hits:64x

Nezvykle malý zájem vzbudily senátní volby v našem obvodě. Už více než měsíc dopředu je jasné, že druhé kolo neproběhne. Jsou totiž pouze dva uchazeči o senátorský post, rozhodne se tedy už v kole prvním. Kandidují starosta Letohradu Petr Fiala (nominovan...

Ptáme se ředitele Sociálních služeb Lanškroun Ing. Milana Mináře:

Lanškrounské sociální služby za sebou mají perný rok. Bylo by možné stručně popsat, čím si personál i klienti prošli a jak se život v Domově pro seniory změnil?

„Rok 2020 následoval pro mne po roce, kdy jsem byl já na pokraji svých psychických sil z důvodu pětiměsíčního marného hledání dvou neobsazených míst kuchařů. Celý stravovací provoz byl závislý na jedné kuchařce, která pracovala nonstop! Ta míra odpovědnosti, co by následovalo, kdyby třeba onemocněla, byla opravdu obrovská. Proto možná rok 2020 nebudu hodnotit jako nejnáročnější v mé pozici ředitele.

Tím, že jsme od začátku období s C-19 měli možná dobře nastavená různá opatření a asi hodně štěstí, C-19 se nám prakticky vyhnul.

V druhé vlně, když už bylo dostatek všech možných ochranných prostředků, byly známé metodiky postupů, zaměstnanci i klienti už se s pojmem C-19 naučili žít, jsme C-19 objevili až při našem testování. Začal hromadně chybět personál, měli jsme i 3 případy úmrtí klientů. Služby v ochranných oděvech byly opravdu náročné. Opět jsme ale měli velké štěstí. Zaměstnaců nechybělo tolik, aby se nedařilo obsazovat služby a s pomocí několika málo brigádníků jsme druhou vlnu zvládli.

V současné době je pouze jedna zaměstnankyně po C-19 stále ve stavu nemocných. Život v našem zařízení se ale změnil zásadně. Já se vždy snažil, aby náš Domov bylo otevřené zařízení pro všechny různé spolky a aktivity, aby naši klienti byli stále účastni nějakého společenského dění. Covidová doba toto všechno zrušila.

Klienti, kteří byli zvyklí na každodenní návštěvy svých blízkých, v době úplných zákazů návštěv ztratili chuť do života. Někteří si už dokonce přáli umřít a umřeli. Naše zařízení, známé po republice pořádáním různých nutričních vzdělávacích akcí, nemohlo nakonec ani nic pořádat.

Jediné pozitivum, které na roce 2020 vidím, je to, že jsem byl jako jediný v Pardubickém kraji úspěšný v napsání projektu na získání nového automobilu od Škoda Auto a.s. do terénní pečovatelské služby, takže můžeme nově poskytovat tuto potřebnou službu i v okolních vesnicích.

Musím se ale přiznat, že raději bych viděl náš Domov plný každodenních návštěv od rána do večera, jako tomu bylo před dobou covidovou. A to je moje největší přání do nového roku."

S poděkováním za rozhovor a přáním zdraví a mnoha sil jak personálu,
tak i klientům Domova pro seniory Marie Hrynečková

View the embedded image gallery online at:
https://www.lanskrounsko.cz/en/9696-m-minar#sigProId9bae989d61