Výstava Retrogaming zaujala „kluky a holky“ všech věkových katerogií

vernisaz"Jé pamatuješ? To jsme měli doma!" ozývalo se každou chvíli na sobotní vernisáži nové výstavy, představující počátky osobních počítačů a počítačových her u nás, nazvané Retrogaming. Interaktivní výstava zachycuje historii výpočetní techniky od počátků po polovinu 90. let 20. století. Návštěvníci si mohou prohlédnout oblíbené
československé počítačové hry a domácí počítače a konzole z 80. let 20. století jako IQ 151, PMD a Didaktik.

Ze zahraničních pak Apple, Amstrad, Atari, Commodore, IBM, Nintendo, Sega, Sinclair a další. Vyzkoušet si ale mohou také velké herní hity, od Pac-Mana nebo Space Invanders přes Prince of Persia po Doom nebo Street Fighter II.. Součástí výstavy je herna s historickými počítači, herním automatem i s moderními PC s emulátory. Exponáty poskytlo Regionální muzeum v Litomyšli, které je získalo zčásti darem, většinu však koupí na internetové burze.  

Velkou pozornost vzbuzuje hned u vstupu umístěný simulátor kokpitu formule, kterou na prvních deset dnů výstavy zapůjčila společnost COMFOR.

Lanškrounská firma OMEGA Tech výstavu zaštítila a pro dětské návštěvníky připravila vědomostní kvíz.

 

 

 

Vyšel nový sborník Lanškrounsko

Součástí vernisáže byl i křest vlastivědného sborníku Lanškrounsko č. 14, který je věnován především výrobkům podniku TESLY Lanškroun v letech 1946 až 1982. Nacházejí se v něm zredigované články diplomovaného technika pana Ferdinanda Jíry, které vycházely v závodním časopise Tesly - Tesláckém světě. Sborník tak doplňuje o další souvislosti knihu ing. Jiřího Kohouta „Tesla Lanškroun 1946-1989 – Vzpomínky pamětníků“ vydanou v roce 2007.

Již založené texty doslova "vydoloval" z archivu v Zámrsku ing. Jiří Kohout za podpory Karla Hrodka. Pan Kohout u příležitosti vydání sborníku řekl: „Seriál Pohled vpřed i zpět pro závodní časopis Tesly sepisoval jeho autor Ferdinand Jíra téměř rok a čtvrt a je úžasné, jak soustavně to dokázal psát. Když to vidím jako celek, jak to je jednotné, souvislé a dobře vypovídající pro lidi, kteří tomu rozumějí. Otištěno je původní znění, až na to, že v doslovu byly nějaké takové úlitby tehdejším „bohům“, které už dnes nemají význam.“

Ve sborníku je rovněž uveřejněn text o jednom z nejvýznamnějších diplomatů Karla IV., o arcibiskupovi a zakladateli kláštera kanovníků sv. Augustina, o Petru Jelitovi.

Marie Hrynečková


Foto:
1 – Vernisáž zahajovala hudební skupina Next Level, uskupení hudebníků hrajících vlastní elektronickou taneční muziku, postavenou na hudebních aranžích a vokálních partech. Zpěv Denisa Kupsová, kytara Jiří Tribula, syntetizátory Ilja Michalec, který je zároveň vedoucím kapely. Letos na podzim se Next Level chystá natočit nové CD.
2 – Návštěvníci výstavy
3 - Výstavu zaštítila firma OMEGA Tech, na snímku Tomáš Resler a Pavel Tenenko.
4 až 17 – Vystavené technice, ač nebyla nejmodernější, neodolali malí ani velcí
18 a 19 – Křest sborníku 
20 – Zmiňované publikace jsou na výstavě doplněny tesláckými součástkami