Good evening, it is Monday 3.8.2020. It is the nameday of Miluše, tommorow is the nameday of Dominik.

Orlický deník: Lanškroun, Praha – Lanškrounský Big Band si v Kongresovém centru v Praze zahrál na světové premiéře filmu Nickyho rodina, který vypráví o osudech dětí zachráněných v roce 1939 Nicolasem Wintonem.

 

Akci byla přítomna řada významných hostů, kromě 101letého sira Wintona se premiéry zúčastnili i zástupci vlády, velvyslanci nebo exprezident Václav Havel.


Big Band, který již dlouhou dobu patří mezi přední české amatérské big bandy, účinkoval už v roce 2007 na setkání Nicholase Wintona se studenty v Kongresovém centru. Tehdy byl mladým lidem promítán předchozí film natočený slovenským režisérem Matejem Mináčem o Wintonovi nazvaný Síla lidskosti. Tento výjimečný muž zachránil před smrtí v koncentračních táborech 669 židovských dětí.

Zakladateli a dirigentu Big Bandu Josefu Pilnému přijde film Nickyho rodina velmi zajímavý a doporučuje lidem, aby si na něj zašli do kina: „Film je nesmírně působivý. Jde o dokumentární film s hranými rekonstrukcemi, který popisuje události, které se v roce 1938, 39 staly. Jsou děsivé a naprosto nepředstavitelné, i když pro část dětí skončily šťastně. Od režiséra Mateje Mináče a dramaturga Zdeňka Tulise je to nesmírně záslužný čin, že se tomuto tématu věnují. Řekl bych, že dnešní mládež mnohdy netuší, co se tehdy dělo,“ podotkl Josef Pilný.

Po galaprogramu připraveném na premiéru filmu měl lanškrounský Big Band ještě vlastní koncert.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.