Good evening, it is Thursday 21.11.2019. It is the nameday of Albert, tommorow is the nameday of Cecílie.

Opozici v zastupitelstvu se nelíbí, že město ztratilo vliv na stavbu, kterou prodalo za tisícovku

MF DNES: Lanškroun - Z výletního místa nad Lanškrounem se stane VIP zóna nepřístupná pro obyčejné lidi - takové obavy se teď šíří Lanškrounem.
Jde v nich o Zámeček, věž někdejšího lichtenštejnského zámku v Rudolticích. Její majitel, městský architekt Přemysl Kokeš, se teď totiž rozhodl převést zámeček do majetku nové společnosti Nový zámek s.r.o. Podle lanškrounské opozice teď radnice ztratí svou dosavadní možnost dohlížet na budoucnost Zámečku.

Věž totiž před několika lety koupil Kokeš od města za symbolickou částku tisíc korun. Podmínkou bylo, že chátrající věž opraví a do tří let zpřístupní veřejnosti. Radnice si na ni zároveň ponechala předkupní právo. „Město teď ztratilo kontrolu nad vlastnictvím zámečku. Vlastníkem teď bude společnost s ručením omezeným. Společnosti lze běžně prodávat a kupovat. Když někdo prodá firmu, prodá s ní i Zámeček, a město s tím nic nenadělá,“ říká zastupitel Lanškrouna Hynek Brýdl.
Architekt Kokeš před převodem Zámečku nemovitost Lanškrounu nabídl k odkoupení, za 7,3 miliony korun s tím, že do stavby ještě větší částku investoval. Opozice požadovala, aby město o zámeček usilovalo a jednalo o ceně. Zastupitelstvo ale rozhodlo, že jej nekoupí.
„Současný majitel plní podmínky podle smlouvy. Bylo by velmi nerozumné mu teď Zámeček sebrat. Město nemá plány, vizi ani finance na to, aby ve zvelebování zámečku pokračovalo,“ řekl starosta Lanškrouna Martin Koštál. Dodal, že předkupní právo městu zůstává. A Kokešovi prý radnice věří.
„Pan Kokeš je pro mne zárukou. Město mělo zámeček několik desítek let a nemělo na to, aby ho nějakým způsobem zvelebilo. Pořád jsou a budou důležitější věci ve městě,“ řekl Košťál.
Opozice to vidí jinak. „Přemysl Kokeš pro mne není zárukou. Plány mohou být nějaké a skutečnost jiná, třeba kvůli nějakým rodinným či finančním důvodům,“ říká Brýdl. Ten upozorňuje, že Kokeš nebude jediným společníkem ve firmě. Tu sdílí s podnikatelem Jiřím Vávrou, který se svými penězi na obnově zámečku podílel. O Vávrovi se ale v Lanškouně hovoří jako o kontroverzní osobě.
Zámeček vlastněný firmou vyvolává obavy. „Teď skončí lidové veselice, pěkně to oplotí a VIP golfový areál tu bude co nevidět,“ napsal v diskusi na serveru Lanškrounsko.cz Tomáš Janouch.
Přemysl Kokeš podobná tvrzení odmítá. „Dělám vše pro to, abych na Zámeček naopak dostal co nejvíce lidí. A tak to zůstane. Nehodlám zámeček nikterak zcizit. V podobě, v jaké je Zámeček nyní, jsme ochoten podle předkupního práva nabídnout nemovitost městu, i kdyby se měl převádět podíl ze společnosti,“ řekl Kokeš.

 

Foto popis| ZÁMEČEK. Objekt vlastní architekt Přemysl Kokeš.
Foto autor| FOTO: MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.