Good morning, it is Friday 18.10.2019. It is the nameday of Lukáš, tommorow is the nameday of Michaela.

Fyzické útoky, ostré verbální napadání, vyřizování účtů, nebo jen nafouknutá bublina kvůli neúspěchu ve volbách? Rudolticemi zmítají emoce, povolební i ty způsobené minulými křivdami. Kde je pravda? Co se stalo? Rudoltičtí mají spoustu otázek. Odpovědi zatím scházejí.


„U ničeho jsem nebyl. Nic jsem neviděl." Podotýkají ti, kdo Orlickému deníku poskytli kusé informace.
Těch není mnoho a navíc existuje hned několik verzí.
Téměř jisté ale je, že obec na Lanškrounsku čekají velké změny a ty že provázejí incidenty, kterými se zabývá policie.
Už tak vyhrocené vztahy v obci po komunálních volbách totiž vygradovaly. Nezávislí dosavadní starostky Lenky Bártlové získali v patnáctičlenném zastupitelstvu šest mandátů, což by ani s podporou zastupitelky zvolené za KSČM nestačilo na osm mandátů sdružení Za naše Rudoltice a Obce bez korupce, za předpokladu, že by se tato dvě uskupení spojila.

Eva a Vašek a pak pár facek?
V sobotu navečer seniorům k jejich svátku v Kulturním domě zpívali Eva a Vašek. Zábava byla v plném proudu, když byly vyhlášeny výsledky voleb. Řeč čísel byla jasná.
Na jedné straně zavládla euforie, na druhé zklamání, jak už to ve volbách bývá.
O tom, co se stalo potom, už ale existuje několik verzí.
„Jedna verze je, že po volbách ti úspěšní sedli do aut, jezdili, troubili a vyřvávali. Další verze je, že jeden člověk šel za ředitelkou školy a měl ji seřvat. Třetí verze je, že ji seřval, srazil jí brýle a rozdupal je. Čtvrtá verze je, že ji napadl a odvezla ji sanitka. Údajně je podané trestní oznámení," uvedla žena, která si nepřála být jmenována.
Útoku, ať už byl fyzický či verbální, měla čelit ředitelka místní školy. „V sobotu kolem devatenácté hodiny nám byl oznámen incident v Rudolticích. Policie provedla prvotní úkony a věc v současné době řešíme jako přestupek. Jednání nenarušilo průběh voleb," potvrdila incident policejní mluvčí Hana Kaizarová.
Na webu Rudoltic se v pondělí objevila informace, že v obci budou posíleny policejní hlídky. Starostka Lenka Bártlová dokonce uvedla, že po volbách mělo dojít k politicky motivovaným slovním i fyzickým útokům dokonce na čtyři ženy.

Další neklidná noc s policií
A Rudoltice za sebou mají další neklidnou noc. „Policie několikrát zasahovala u paní ředitelky a u jedné z radních, paní Heleny Filípkové, na kterou se dobýval pan Havlena a řval na ni, že až se mu dostane do rukou, tak to nepřežije. Rozbil jí dveře. Policie je obě hlídala až do rána," uvedla pro Orlický deník starostka Lenka Bártlová.
Jméno Libora Havleny, který je manželem bývalé ředitelky školy a lídryně kandidátky Za naše Rudoltice, otevřeně říká i Helena Filípková. Ta měla čelit útoku v noci na úterý. „V pondělí večer můj manžel odjel do práce. Pan Havlena přišel v sedm hodin, kopal mi do dveří, já jsem ho nepustila. Ze dveří létaly třísky. Odešel, neřešila jsem to, nechci nikomu ublížit. Přišel v deset hodin znovu, stejný scénář, odcházel, že stejně to nevydržím. Volala jsem policii, přijela městská i státní, jeli k němu, on jim neotevřel. Dnes jsem nemohla jít do práce, klepu se, bojím se," vypověděla rozrušená žena.
„Je to nesmysl," reagoval na nařčení Libor Havlena. K incidentům, jejichž násilnou rovinu odmítl, se nechce vyjadřovat z důvodu probíhajícího policejního vyšetřování.
Další incident opět potvrdila i policie ústy mluvčí Hany Kaizarové. „Šetříme to jako přestupek proti občanskému soužití. Jedna hlídka na místě zůstala," uvedla.

Útoky jdou prý i z druhé strany
O fyzickém násilí pochybuje například Ivo Kolomý z kandidátky Obce bez korupce. Připouští však, že na adresu Nezávislých mohly v euforii padat narážky a poznámky. „Důležité je situaci uklidnit," zdůraznil.
Další podrobnosti odkryla Iva Skalická, bývalá zaměstnankyně školy v Rudolticích, která na vyhrocených jednáních zastupitelů hájila Lenku Havlenovou a nyní byla členkou volební komise. „V minulém týdnu, respektive v den voleb, mně osobně přišel poštou anonym, ve kterém byl můj článek, který byl přeskrtnutý a v něm napsáno demagogická krávo. Pod mým podpisem bylo napsáno falešná nulo a vpravo byl vystřižený čtvereček, kde byla šibenice s oběšencem," líčí těžko uvěřitelné podrobnosti. Dopisem to však neskončilo. V pondělí ji v zaměstnání údajně vyhledala žena, prý kandidátka za Nezávislé, jež jí měla slovně vyhrožovat a napadat ji. „Nakonec jsme se rozloučili rukou podáním," dodala Iva Skalická a uzavřela svým názorem: „Když jde člověk do politiky nebo se k politice vyjadřuje, musí počítat s tím, že se znelíbí. Když člověk dělá nemorální věci, musí počítat s tím, že ho morálka jednou dožene. Pokud Lenka Bártlová říká, že je pácháno slovní i fyzické ´násilí´ na ženách z její a komunistické strany, je s podivem, že neříká, že někdo páchá stejné ´násilí´ i na mně, mimochodem člence volební komise v Rudolticích."

Autor: Šárka Mikulecká

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.