Good afternoon, it is Friday 18.10.2019. It is the nameday of Lukáš, tommorow is the nameday of Michaela.

Taky se jim říká létající krysy. Zatímco babičkám s přebývajícími rohlíky dělají družní holubi v centru radost, městskému úřadu nikoliv. Už několik let se snaží přemnožených holubů město zbavit.


Kromě toho, že jsou přenašeči nemocí, divocí holubi město znečišťují. Za místo, kde po sobě nejvíc zanechávají nepěkné vizitky, je považován prostor mezi prodejnou Albert a kostelem svaté Máří Magdalény. Střílení a trávení holubů je zakázané, města proto přistupují k odchytu, který provádějí odborné firmy. Holubi jsou pomocí krmiva nalákáni do klecí a pak humánně usmrceni. Loni odchyt holubů v Lanškrouně zkomplikovala mírná zima, nakrmený holub do klece nevleze. „Z dosavadních zkušeností jsou pro odchyt holubů z hlediska úspěšnosti nejvýhodnější zimní měsíce, kdy je sněhová pokrývka a holubi nemají přístup k potravě," říká vedoucí odboru životního prostředí na lanškrounské radnici Petra Juřinová. Setkává se s jedním problémem: odchytové klece by měly být umístěny spíš na rovné střeše než na šikmé, jenže někteří vlastníci objektů v lokalitě s největším výskytem holubů je na svých domech nechtějí.

Loni byla odchytová zařízení firmy ze Žamberka na radnici a na střeše staré pošty, celkem bylo odchyceno 124 holubů. „Možná se tento počet zdá nízký, ale vhledem k loňské zimě můžeme odchyt považovat za úspěšný," dodává vedoucí odboru životního prostředí. V poslední době si místní chovatelé na odchyt divokých holubů nestěžovali, dříve však negativní reakce byly. Kroužkované holuby vrací firma sjednaná na odchyt zpět na svobodu.
Aby byl odchyt účinný, muselo by se změnit i myšlení lidí. Pro řadu Lanškrouňáků je jejich krmení oblíbená kratochvíle. „Prosíme veřejnost, aby holuby nekrmila," požádal starosta Lanškrouna Radim Vetchý.

 

Názorově rozděleni
I ve Vysokém Mýtě byl v posledních letech snižován počet zdivočelých holubů. Likvidace holubů zde má i své odpůrce. „Ve Vysokém Mýtě jsou dvě skupiny lidí, jedna skupina chce, aby se zdivočelí holubi ve městě regulovali, a druhá nechce, že patří ke koloritu města. Většinou ti, kteří volají po tom, aby se snížily jejich stavy, jsou postiženi na svých nemovitostech," dodává vedoucí oddělení životního prostředí na vysokomýtské radnici Veronika Richtrová.

 

Zásada: nekrmit
Na holuby znečišťující domy zazněla vloni kritika v Ústí nad Orlicí. Město nechalo jejich populaci zmapovat ornitologem. Zjistilo se, že na území města je jen 24 hnízdících párů holubů, daleko méně než ve městech podobné velikosti, a proto nebyl shledán důvod, aby Ústí vynakládalo prostředky na humánní usmrcování holubů. „Situaci budeme nadále monitorovat,"slíbil ve zpravodaji vedoucí odboru životního prostředí Tomáš Kopecký a majitelům nemovitostí doporučil, aby na římsy a další místa, kde mohou holubi usedat nebo si stavět hnízda, umisťovali mechanické zábrany jako bodce či sítě. Zazněla také stejná výzva jako v Lanškrouně: nekrmit!

 

Autor: Dana Pokorná

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.